Máslo v mezích zákona

Napsal
Sdílet článek

Blesk.CZ ZPRÁVY 25. 6. 2020

Titulek

Máslový podvod na zákazníka?….

Už první věta mě zaujala.

To co vypadá jako máslo a dokonce třeba i stojí stejně, nemusí máslem vůbec být!“

Podle odbornice na legislativu potravin Kamily Míkové je takové označení „LAHODNÉ 82 %“ na hraně klamavého jednání. Oněch lákavých 82% totiž z hlavní části tvoří tuk rostlinný nebo živočišný nikoliv mléčný. A výrobci zase vymýšlejí jak v mezích zákona svůj produkt k máslu připodobnit.

Nepochybuji o tom, že výše zmíněná odbornice tomu velmi rozumí a ví co říká.

Paní Petra Pospěchová, která se ve své profesi věnuje potravinářskému průmyslu a gastronomii už léta, se k onomu v článku vyjadřuje.

„Je to ze 70 % laciný palmový tuk – prostě náhražka. Tahle praxe je na hraně zákona.

Jde snad výrobci především zřejmě, pro nás – v ČJ snad nedovzdělané blbce, o správné označení produktu – z hlediska gramatiky – rodu?

LAHODNÉ 82 % (TO) máslo

LAHODNÝ 82 % (TEN) tuk

Co na to výrobce produktu?

„Název LAHODNÉ 82 % jsme pečlivě zvažovali a dospěli jsme k názoru, že nejlépe charakterizuje povahu našeho výrobku, který je příjemné lahodné chuti a zároveň skutečně obsahuje 82 % tuku. Případné označení LAHODNÝ, který navrhujete, jsme vyřadili právě z důvodu, že koncovka –ý nám implikovala nespisovné vyjadřování.

Zde se zastavím a prosím, přečtěte si předcházející dvě věty ještě jednou. A ještě jednou. Pochopíte o co výrobci hlavně jde.

Dr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu.

„Název skutečně naznačuje máslo, ale to produkt zcela jistě není. Je to levnější slátanina, zbytečnost, kterou nechápu, proč by měl někdo chtít konzumovat.“

*************

A co my, zákazníci? Co třeba vzkaz pro tohoto výrobce?

V pohodě si navrhujte, vyřazujte, vymýšlejte koncovky, implikujte. Jsme to totiž až my, spotřebitelé, kteří TO nebo TEN koupíme či nikoliv. Nad tím se, prosím, zamyslete!“

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 128 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *