Mauzoleum Osvalda Hozy na zlínském Lesním hřbitově

Napsal
Sdílet článek

Osvald Hoza je významný zlínský rodák, který se proslavil tím, že s totalitním režimem nespolupracoval ani jednu hodinu, tedy je z tohoto pohledu jedině on zcela čistý. Bylo to hlavně díky jeho dlouhodobé nemoci, kvůli které byl již v mládí poslán do invalidního důchodu, ale přesto se navzdory tomu i své životosprávě dožil téměř 75 let.
Když byl u odvodu a vojenský lékař požadoval, aby přečetl poslední řádek na tabuli, tak se zeptal: „ A na jaké tabuli?“ Takže komise usoudila, že ani pro obranu socialistické vlasti před imperialistickými agresory je pan Hoza nepoužitelný, protože by je neviděl, a udělila mu modrou knížku.
Také je považován za nenápadného ekologického aktivistu. Když mu jeden přítel říkal, že přece bere nějaký důchod, takže by si mohl objednat na zimu aspoň trochu uhlí, když mu mohou dovézt i malé množství, tak se na chvíli zamyslil, a pak řekl:
„Nikdy jsem nekupoval uhlí.“

Mauzoleum vytvořil známý zlínský výtvarník Filip Váp v roce 2014 a nachází se na zlínském Lesním hřbitově v 19. poli, asi 10 m nad cestou vedoucí od brány pod krematoriem a asi 30 m od začátku tohoto pole.
Je nenápadné svou velikostí, ale obrovské svým významem, neboť se jedná o první mauzoleum nového typu, kdy nebožtík je řádně pochován v zemi, zatímco vystavena je pouze jeho socha ve vodorovné poloze.
Nahoře je skleněná deska, takže socha je dobře viditelná, a po obvodu této desky je vyleptán nápis, který si Osvald přál mít na svém hrobě:

„ Zde leží Osvald Hoza nikoli však pod vlivem alkoholu.“

  • PAVEL DUDR
(Visited 86 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *