Migranti coby přenašeči koronaviru ve druhé vlně?

Napsal
Sdílet článek

Řecký ostrov Lesbos, který v táboře Moria hostí 20 tisíc migrantů, potvrdil svůj první případ koronaviru a vyvolal obavy, že by se virus mohl šířit mezi migranty žijícími ve špatných hygienických podmínkách. Asi málokdo, kdo viděl, jak to v tom táboře vypadá, nemůže byť jen na  chvíli pochybovat, že nakažených je jistě víc, jen se o tom neví. Lze předpokládat, že prokazatelná byla na základě nezpochybnitelných symptomů pouze nákaza u nějakého jinak oslabeného migranta, který měl prudší průběh nemoci.

Jak známo, většina vetřelců jsou mladí a zdraví muži, tedy nejde o chudáky uprchlíky, jak se nám snaží namluvit. A také se všeobecně udává, že čím je nakažený mladší, tím méně jsou příznaky viditelné. Mnozí migranti, kteří už ostrov opustili, proto mohou být také nakaženi. Dlouhá inkubační doba jim pak hraje do not – trvá to i dva týdny, než se nemoc projeví, přičemž v mezičase ji mohou roznášet.

A co víc, ještě před týdnem působily v přeplněném táboře neziskovky. V místě byli přítomni zástupci mnoha evropských neziskovek, dokonce i těch českých. Neziskové parazity posléze vyhnali naštvaní Řekové, kteří si velmi dobře uvědomují, že jsou to právě neziskovky, kdo invazistům pomáhá a díky komu nemají na ostrovech klid. Mizerné hygienické podmínky v táboře jistě mohly zapříčinit i mnohem větší rozšíření koronaviru mezi ty, kdo se v táboře minulý i tento týden nacházeli.

Co tedy vyhoštění neziskovkáři? Udělal jim někdo testy či je alespoň umístil do karantény? Neměla by i jim – podobně jako všem, kdo byli v rizikových oblastech – být nakázána povinná karanténa? A je úplně jedno, jestli se jedná o parazity z našich neziskovek nebo z jiných evropských zemí. Ostatně, je možné, že neziskovkáři si od svých chráněnců občas přivezou i jiné infekční nemoci, které posléze roznáší.

Představte si, že by invazisté, útočící na řecké pohraničníky, nakonec ve velkém obranu prolomili a posléze se od svých soukmenovců v táboře nakazili, nákazu by pak roznášeli dál po Evropě. Případně může koronavirus přivézt spolu s 1500 vousatými sirotky i Makrela do Německa. A to třeba v době, kdy už bude v této oblasti nemoc na ústupu. Dlouhá inkubační doba a mírné příznaky u mladých hrají invazistům do karet.

I to by měl být jeden z mnoha důvodů, proč vetřelce za žádnou cenu do Evropy nevpouštět a proč je třeba k obraně využít jakýchkoli prostředků.

5/5 - (3 votes)
(Visited 575 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *