Muslimští migranti mají mít ve švédských nemocnicích přednost

Napsal
Sdílet článek

V jednom z předchozích článků jste si mohli přečíst o tom, že jedním z hlavních zdrojů nákazy COVID-19 ve Švédsku jsou Somálci. Celkově tam muslimští migranti příliš nedodržují pravidla, která by nějak omezila další šíření choroby. Podobně, jako jinde v Evropě, jsou samozřejmě i ve Švédsku do jisté míry omezené kapacity zdravotnických zařízení.

Podle nových pokynů vypracovaných k řešení pandemie COVID-19 by tak ilegální migranti ve Švédsku měli mít v poskytování zdravotní péče přednost před seniory z původní švédské populace. Národní zdravotní a sociální rada vydala lékařským pracovníkům pokyny, v nichž konkrétně uvádí, že pacienti by měli být léčeni na základě svého zdravotního stavu – a tedy šancí na uzdravení – spíše než podle toho, zda se jedná o švédské občany nebo o jejich právní postavení. Mladý nelegální migrant musí mít tedy přednost před starším švédským občanem.

V praxi to znamená, že senioři nebo i mladí Švédové, kteří mají již nějaké další zdravotní problémy, mají při ošetření nižší prioritu, než ilegální vetřelci. Mluvčí zdravotní rady tvrdil, že tyto pokyny jsou údajně nezbytné k zastavení šíření viru.

 Pokud bude švédské zdravotnictví epidemií příliš zahlceno, budou tyto pokyny skutečně uvedeny do praxe – s potenciálně fatálními důsledky pro některé Švédy. Specialista na infekční nemoci Staffan Sylvan minulý měsíc řekl, že švédský zdravotnický systém je na propuknutí velké epidemie zcela nepřipraven. Švédskou přistěhovaleckou komunitu už virus neúměrně postihuje, v somálské komunitě se nachází vysoký počet hlášených případů. Migranti také kýchají a kašlou na lidi jen tak, pro “legraci”, ve snaze je vyděsit a potenciálně virus šířit dál. V kombinaci s tím, že Švédsko – na rozdíl od zbytku Evropy – nezavádí nějak významná omezení, ale vydává pouze doporučení, je možné, že k nezvladatelnému šíření nemoci záhy dojde.

Myslím, že tomu, že mají ve Švédsku v nemocnicích přednost migranti, se už nikdo nediví. Ostatně, i nyní, kdy se celá Evropa potýká s pandemií, přijímají Švédové i Němci další vetřelce z Řecka, ale chystají se přijímat i další, které budou v nejbližší době nabírat lodě u břehů Libye.

Selekce pacientů, kteří mají menší šanci na uzdravení, je dnes běžná v mnoha zemích Evropy, především pak v těch, kde je nápor pacientů nebývalý. Pak zemřou i senioři či zdravotně postižení, kteří by za jiných okolností a poskytnutí adekvátní pomoci měli šanci přežít a nějakou dobu pak ještě žít.

Pak se naskýtá otázka, zda tento druh pandemie, kdy je nemoc u mladých a zdravých fatální jen velmi zřídka, není cílen záměrně. Zajímavé totiž je i to, že se v mnoha zemích (včetně ČR) dostala nákaza i do domovů důchodců, kde doslova kosí jejich osazenstvo. Proč nedošlo k jejich přísné izolaci a zavedení velmi přísných podmínek i pro personál už v době, kdy se v Evropě začaly objevovat první případy? Z čínských statistik už přece bylo známo, že je úmrtnost nejvyšší právě u starších a nemocných lidí, přesto nebyli chráněni.

Nemá jít o jistý druh “penzijní reformy”, víme-li, že se už dlouho říká, že mnohé Evropské země nebudou mít časem na důchody? Mimochodem, pamatujete si na to, jak před časem stěhovali právě ve Švédsku mladé migranty do domovů důchodců? Právě ti jsou tam nyní hlavními přenašeči nemoci.

(Visited 2 451 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *