Na počest zavražděného učitele promítali ve Francii obří projekce karikatur lžiproroka Mohameda (video)

Napsal
Sdílet článek

Bude následovat další útok? To je vysoce pravděpodobné. Učitel jen ukazoval obrázky nahého Mohameda ve třídě, z níž měli nejprve možnost odejít muslimští žáci. Nakonec byl jedním čečenským fanatikem dekapitován a to vše za souhlasu drtivé většiny muslimů z celého světa. Dvě francouzské radnice se nakonec rozhodly, že učiteli, který dlouhodobě upozorňoval na hrozbu islamizace, vzdají poctu tím, že budou promítat podobné karikatury na zdi radničních budov. To bude muslimům vadit mnohem víc, odveta je tedy více než pravděpodobná.

Projekce, které se konaly ve středu večer a zahrnovaly karikatury Mohameda, byly součástí francouzské národní pocty učiteli Samuelovi Patymu. Paty, učitel historie na pařížském předměstí, byl v pátek zavražděn muslimským teroristou, protože v rámci lekce svobody projevu předváděl karikatury svým žákům.

Snímky byly ve středu večer promítány na dvě radnice v regionu Occitanie – Montpellier a Toulouse – a to po dobu čtyř hodin. Regionální starostka Carole Delga prohlásila: „Nesmí existovat žádná slabost tváří v tvář nepřátelům demokracie, tváří v tvář těm, kteří přeměňují náboženství na válečnou zbraň … těm, kteří chtějí zničit republiku.“

Karikatury Mohameda byly islámskými teroristy použity jako ospravedlnění při několika útocích, z nichž některé byly smrtící. V kancelářích Charlie Hebdo v roce 2015 zaútočili islámští ozbrojenci, přičemž bylo zabito mnoho redaktorů novin. Soudní stání týkající se inkriminovaného vraždění, kdy byli letos konečně souzeni i komplici útočníků, vedlo v září 2020 k dalšímu pokusu o útok, kdy se další rádoby zabiják pokusil znovu zaútočit u budovy bývalých kanceláří novin.

Poslední útok v souvislosti s karikaturami Charlie Hebdo se odehrál minulý týden, kdy byl dekapitován učitel Samuel Paty. Plánovaným terčem útoku kvůli karikaturám lžiproroka Mohameda byl také dánský deník Jyllands Posten, protože v roce 2005 zveřejnil obrázek Mohameda, který měl ve svém turbanu bombu.

Mešita, která poslední útok na učitele podnítila, neunikla pozornosti francouzské vlády a od příštího týdne bude zavřena.

 

4.7/5 - (4 votes)
(Visited 235 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *