Na prasečích životech záleží!

Napsal
Sdílet článek

K tomuto článku mě inspiroval rozhovor s vnoučaty, proč prý za řízečky děkuji babičce i prasátku. No, babičce za to, že nám ty řízečky usmažila, a prasátku proto, že kvůli tomu našemu obědu položilo život. A na životě přece záleží. A co to znamená, že nám na něm záleží? Nerozuměly přesně tomu slovesu. To znamená, že je to pro nás důležité, že potřebujeme, aby to zůstalo zachováno. A to může být ze tří důvodů. V případě toho prasátka je to proto, že mnohá zvířata jsou pro nás užitečná. Jestli vás budou ve škole učit tak jako nás, že třeba kráva nám dává maso, mléko, kůži, ba i kopyta, tak si musíte uvědomit, že nám to nedává dobrovolně. Přece té kravičce musíme trochu ublížit, než nám to dá. I když se jedná o mléko, tak musíme nejdřív zabít její telátko. S tím prasátkem je to podobně. I když naše poděkování už neslyší, vyjadřujeme mu tím svou úctu a respekt. A tak je to se všemi zvířátky, která jsou nám užitečná. Pokud si je člověk přímo zotročil, považuje je za svůj majetek a je pánem nad jejich životem a smrtí, měl při vzpomínce na ně pokleknout a prosit za odpuštění, že to bude dělat znovu a znovu. Na druhé straně, kdyby to nedělal, kdyby se zakázalo jíst maso, tak by nikdo prasátka nechoval. A vy, milé děti, buďte rády, že jste se narodily jako lidé a jste na vrcholu potravního řetězce.

A jak je to s divokými zvířátky v lese, s medvědy, vlky, mravenci, zajíci a myšičkami, s mouchami a blechami? Na jejich životech taky záleží? Záleží na tom, jestli jsou užitečná, vzácná, nebo jestli pro nás něco znamenají. Třeba medvědi a vlci mohou zadávit někomu ovce, ale jsou tak vzácní, že na jejich zachování v přírodě opravdu záleží, a proto jsou chráněni. Třeba myší je dost a jsou to škůdci, ale jestli má někdo doma potkana nebo křečka, který je jako člen rodiny, tak na jeho životě taky všem členům rodiny záleží. Někteří tvorové jsou ale pouze škůdci a paraziti, u kterých je těžké si představit, že by byli tak vzácní, abychom je chránili.

Stejně je to i s lidmi, i na jejich životech záleží. Důležité je, co pro nás znamenají a jak jsou vzácní. Rodiče jsou vždycky jen dva. U nás máma a táta, v pokrokové cizině rodič 1 a rodič 2. Ale my se u nás pravdy ještě neštítíme, takže zůstáváme u tradičního pojmenování. Když rodiče umřou, nebo se jim něco zlého stane, naplní nás to smutkem. Když ztratíme nějakého člověka, intenzita toho smutku se odvíjí od toho, jestli to byl náš živitel, učitel, přítel, ochránce, zločinec nebo parazit.

Zbytek článku už je jen pro čtenáře, ne pro děti. Co se týče prasátek, představte si jiný scénář. Zákaz konzumace vepřového způsobí, že prasátka jsou vypuštěna na svobodu. Nemůžeme je však ponechat svému osudu, protože se na svobodě nedokážou uživit. Proto je budeme i nadále krmit, motivováni špatným svědomím. Jenže ty potvůrky jsou zvyklé se množit jako dřív. Za pět lidských generací jich bude tolik, že lidé, oslabení konzumací zelí, mrkve, kedluben a různého lupení, již nebudou schopni se o ně postarat. Za pět generací prasata zapomenou na své dřívější postavení a může se stát, že budou považovat člověka za svého přirozeného živitele a při nedostatku péče se stanou agresivními. Poraďte, když nebudeme chtít být označeni za prasisty, jak sto hoven?

 • JAN HINK
5/5 - (2 votes)
(Visited 179 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

 1. Kdybych si jako prase mohl vybrat, tak bych dal před úctou a respektem a prosbou za odpuštění přednost přežití. Aneb co nemáš sám rád, nečiň druhým.
  Proč by konec konzumace vepřového způsobil vypuštění prasátek na svobodu? Máte zřejmě na mysli zavedení islámu. Ale při pozvolném poklesu odbytu by je šlo nechat dožít, ale ne množit se.

 2. We are making Interesting and Entertaining videos for Kids.
  Now, you can watch the first-ever Animated Cartoon of the Most Popular and Historical Drama Series „Ertugrul Ghazi“ in Urdu.
  only on our Youtube Channel „My Kids Tube“.
  Appreciate our hard work because your Appreciation is our Motivation.

  https://www.youtube.com/watch?v=CzPQZVtf8SA&ab

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *