Národ šílenců

Napsal
Sdílet článek

Na několika místech internetového prostoru vedu “názorový boj” s fundamentálními hatery roušek. Já osobně tvrdím, že jejich rozumné používání je to nejlepší, co můžeme dělat. Opakuji, rozumné.

Pod pojmem “rozumné používání roušek” mám, samozřejmě, na mysli jejich využití k pasivní ochraně okolí, tedy ochraně proti mnou vydechovanému hlenovému aerosolu, jehož šíření rouška vcelku úspěšně brání. Naopak, jsem si plně vědom toho, že proti přímému vdechování  submikronových virů, jako takových, nemá rouška sebemenší šanci.

Jejím používáním tedy především projevuji ohleduplnost vůči okolí. Je totiž obecně známým faktem, že pravděpodobnost přenosu infekce je velmi silně závislá na součinu koncentrace virového agens v prostředí a doby expozice. Nikdo z nás ale není schopen závazně říci, jestli se právě predevčírem někde nenakazil (a zatím prožívá bezpříznakovou část inkubace), ale virus už nešíří (byť nevědomky). Takže pokud vím, že budu s někým půl hodiny v těsném kontaktu, roušku si vezmu. Pokud ne, je orouškování v podstatě zbytečné.

Nicméně, druhou stranou mince je stát, který vynucováním bezmyšlenkovitého, trvalého nošení roušek dává najevo svoji silovou nadřazenost prostému lidu. Dokonce si kvůli tomu přijal i zákonný předpis, který umožňuje nerouškování pokutovat až desetitisícovou pokutou. Což je, samozřejmě, svinstvo.

Nicméně pan ministr chaosu Vojtěch se nechal slyšet, že, uděluje výjimku z trvalého nošení roušky, cituji:

” … pro osoby s poruchou intelektu, kognitivní poruchou či závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu, a to vzhledem k povaze a projevům jejich onemocnění …”

Výborně.

Takže pokud by se nás pokusil šikanovat pokusem o pokutu nějaký ozbrojený cukrář, pojďme mu zkusit s klidem ve tváři sdělit, že Váš “aktuální duševní stav” Vám neumožňuje dodržet tento zákaz, protože trpíte náhlým prudkým návalem strachu z udušení (astmatici ví, o čem mluvím). Vlivem tohoto aktuálního duševního stavu došlo k dočasné alteraci Vaší psychiky, což může skončit i vážným následkem (záchvat paniky, iracionální chování, středně- či dlouhodobá psychická újma).

Toto sdělíme údu zákona coby “podání vysvětlení na místě”, dále z principu nic nepodepisujeme (i když nás k tomu bude četník vyzývat) a hlavně nic neplatíme na místě.

Zaplacením pokuty na místě totiž vyjadřujeme, mimo jiného, i svůj souhlas s tím, že své přestupkové jednání uznáváme. No a pak, samozřejmě, není nárok na jakýkoli opravný prostředek, byť i oprávněný. Naproti tomu jsem velmi zvědav, jak ve správním řízení po měsících bude správní orgán dokazovat, že v té době mi neharašilo z roušky …

Děkuji za inspiraci k tomuto nápadu panu doktorovi Hnízdilovi. Pokud se mi takovýto kontakt se státní mocí ve stylu Planety opic přihodí, zkusím výše popsaný postup. Pokud to vyzkoušíte ještě někdo, dejte, prosím, vědět v komentářích.

 

(Visited 140 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *