Několik dnů před volbami do Evropského parlamentu svolal think-tank Liberální institut tiskovou konferenci, na které vystavil skóre všem českým europoslancům, jejichž klíčová hlasování posuzoval liberálním optikou. Kdo hlasoval pro více svobody, popř. proti větší centralizaci, dostal kladný bod, kdo naopak, dostal bod záporný. Nejvíce kladných bodů získala dvojice europoslanců za Svobodné Jiří Payne a Petr Mach. Pouze čtyři europoslanci měli kladné skóre, zbytek byl záporný. Na chvostu se umístili europoslanci za ČSSD.
„Myslím, že je načase, abychom začali hledat cestu, jak se z té současné podoby EU dostat do úplně jiné podoby spolupráce. Přejeme si spolupráci, ale na úplně jiných základech,“ řekl Jiří Payne krátce po skončení konference. „Myslím, že Svobodní jsou strana, která v této věci odvedla veliký kus práce a doufám, že dostanou od lidí dostatečný počet hlasů k tomu, aby mohli v této práci pokračovat,“ doplnil.
Celkové Skóre europoslanců od nejliberálnějšího:
1. | Jiří Payne | EFDD / Svobodní |
77% |
2. | Petr Mach | EFDD / Svobodní |
62% |
3. | Jan Zahradil | ECR / ODS |
20% |
4. | Evžen Tošenovský | ECR / ODS |
15% |
5. | Kateřina Konečná | GUE-NGL / KSČM |
-25% |
6. | Miloslav Ransdorf | GUE-NGL / KSČM |
-26% |
7. | Jaromír Kohlíček | GUE-NGL / KSČM |
-32% |
8. | Martina Dlabajová | ALDE / ANO |
-37% |
9. | Jiří Pospíšil | EPP / TOP09 |
-38% |
10. | Dita Charanzová | ALDE / ANO |
-39% |
11. | Jiří Maštálka | GUE-NGL / KSČM |
-40% |
12. | Tomáš Zdechovský | EPP / KDU-ČSL |
-43% |
13. | Petr Ježek | ALDE / Hlas |
-43% |
14. | Michaela Šojdrová | EPP / KDU-ČSL |
-43% |
15. | Pavel Telička | ALDE / Hlas |
-44% |
16. | Pavel Svoboda | EPP / KDU-ČSL |
-47% |
17. | Stanislav Polčák | EPP / STAN |
-48% |
18. | Jaromír Štětina | EPP / ESO |
-50% |
19. | Luděk Niedermayer | EPP / TOP09 |
-57% |
20. | Olga Sehnalová | S&D / ČSSD |
-59% |
21. | Miroslav Poche | S&D / ČSSD |
-61% |
22. | Pavel Poc | S&D / ČSSD |
-64% |
23. | Jan Keller | S&D / ČSSD |
-68% |
Svobodní prosazují Návrat před Lisabon
Základním cílem koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Pokud se EU nebude ochotná radikálně reformovat, je variantou české budoucnosti v Evropě stát se po vzoru Norska nebo Islandu členem Evropské sdružení volného obchodu EFTA. Evropa je podle kandidátů nejlepší místo k životu, ale bez diktátu EU. Svobodní v minulých evropských volbách získali 5,24 % hlasů, což představovalo 79.540 hlasů a získali křeslo jednoho europoslance. V europarlamentu je reprezentoval původní předseda Petr Mach, kterého v roce 2017 nahradil Jiří Payne.
HUGO TRKAL
Podobné články:
Tento článek byl publikován administrátorem blogu Vox Populi. Jméno autora najdete na konci článku. Texty publikované na tomto blogu jsou osobními názory autorů a nemusí vyjadřovat názory redakce, mohou být dokonce s redakčními názory v opozici. Nicméně zde chceme dávat příležitost širokému politickému i společenskému spektru osobních vyjádření, která mohou být podnětem k zajímavé diskusi. Články publikované administrátorem pocházejí ze zaslaných příspěvků na redakci PP a nebyly k publikaci na Pravém prostoru přijaty. Pokud chcete na tomto portále založit vlastní blog a stát se tak redaktorem Vox Populi, klikněte v hlavním vrchním menu pod logem na záložku ZALOŽIT NOVÝ BLOG. Můžete pak přidávat vlastní články sami a stát se tak tvůrci zajímavého názorového svobodného portálu bez cenzury. Zde je nápověda jak na to.