Nezámýšlený, či snad zamýšlený, efekt koronakrize

Napsal
Sdílet článek
Jsem smutný z toho, jak vir způsobil asi nepřekonatelný příkop mezi vlastenecky smýšlejícími lidmi. Já jsem pro bezpečnost, ale přece jenom bych povolil otevření malých provozoven, obchodů, restaurací za respektování hygieny.

Málokdo z nás je odborníkem na virologii či příbuzné obory. Najednou zjišťujeme kolik nuancí je v této sféře. Avšak v prudkém protikladu se znalostí této materie jsou vášnivé postoje popíračů pandemie. Ano, vládní nařízení nejenom u nás a v EU, včetně rebelujícího Maďarska či Polska, ale i zemích, jako je např. Rusko, Čína, Tchaj-wan, Izrael, Turecko, Severní Korea atd., jsou výrazným omezením svobod všeho druhu. Přátelé, copak by všechny takto protichůdné režimy zaváděly omezení svých občanů z pouhé zlovolnosti?

Často se mi stává, že mi dřívější přátelé z vlastenecké scény píší: „Vážil/a jsem si Vás, volil/a jsem Vás v prvním kole prezidentské volby. Nyní jste mě však zklamal. Copak nevidíte, že to, co se dnes děje je umělé nafukování neexistující bubliny.“ Někteří dokonce používají slova „ že jste tak hloupý a nevidíte, že to je pouhá manipulace“

Budu asi muset riskovat to, že někteří, kteří byli mými přáteli, se ode mně odvrátí do té doby, než nemoc postihne někoho z jejich okolí, či dokonce, až někdo z jejich okolí na Covid zemře. Také se mi už stalo, že někteří, kteří mi předchozí slova psali a onemocněli na Covid -19, se mi omlouvali, že nikdy předtím nemysleli, že nemoc je tak zákeřná a že jenom o vlásek unikli smrti. A o některých, kteří mi přestali psát maily definitivně, se už asi nedozvím, zda náhodou na onu nemoc nezemřeli. Pouze se mi zjeví oznámení, že mailová adresa je plná a později, že neexistuje.

Nechtěl bych být v pozici vlády. Už nastínila možná uvolnění, ale virus si myslí něco jiného a neklesá a neklesá. Asi být v pozici premiéra, tak bych spíše razil heslo, doba je špatná, nepropadejme planým nadějím.

Ale přece jenom bych zařídil něco. Otevřít malé prodejny a provozovny. U restaurací otevřít a nařídit, aby se každý host zapsal (tak jak to je v Německu či Rakousku). Pamatujete, jaký humbuk způsobilo to, že to některý ministr zdravotnictví navrhoval? „To je přece omezení svobody a špiclování.“ O.K. Tak, aby to nebylo v ČR špiclování, tak se hospody a restaurace zavřely úplně.

Další věc. V médiích proběhla fotka, jak se ženy, tělo na tělo v jednom obchodním řetězci přehrabují ve zlevněném textilním zboží s nevyřčenou větou: „Vidíte vládo, jak si nedokážete ochránit vaše nařízení?“ Okamžitá reakce: 15 metrů čtverečních na osobu v prodejnách.

Protože je spousta lidí na ona omezení svobody naštvaných, tak zvláště ta uskupení, která jsme zvyklí nazývat vlastenecká, pořádají různé demonstrace proti vládním nařízením. Opoziční strany šalamounsky mlčí. Čím více naštvání, tím menší je šance, že současné vládní uskupení, držící se díky chování ČSSD ve vládní koalici pouze jen tak, tak na vlásku, a vládu musí zachraňovat ODS ruku v ruce s SPD, vydrží do konce volebního období. Čím více naštvání, tím dříve bude nová vláda pod vedením Pirátů s demoblokem. To vlastenci chcete?

Navíc, současnou koalici (včetně KSČM a SPD) volilo hodně seniorů. A ti jsou podle statistik nejvíce ohroženi mortalitou. To chcete „vlastenci“? Aby se elektorát tak výrazně změnil?

Naštěstí spousta těch nejmladších lidí má jiné názory, než názory ovlivněné gender politikou, feminismem a multikulturalismem. Mám radost, že na kandidátce Rozumných v krajských volbách, jak zjistil deník Metro, bylo ze všech stran nejvíce osmnáctiletých. Ani jsme to tak nezamýšleli. Ale je vidět, že už vyrůstá nová generace, která se bude navracet k tradičním hodnotám. A právě to mě naplňuje nadějí, že náš národ , který vždy v minulosti vše přežil a znovu vstal z popela, že i tentokrát vyjde posílen.

Autor je předseda Rozumných

  • Petr Hannig

 

(Visited 102 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *