Nouze naučila Dalibora housti

Napsal
Sdílet článek

Toto jste už snad mnozí jistě slyšeli. Možná ve svém dětství od svých rodičů. V souvislosti s nějakou, pro vás složitější a nepříjemnou situací, proto, aby jste překonali překážku k dosažení nějakého dobrého cíle, který nepřijde jen tak, ale musíte se snažit – něco ve svém životě překonat.

Zvýšit píli, uskromnit se, upozadit zbytečnosti a tak podobně. Jak se některým nechtělo! Ale, museli, aby se výsledek dostavil. Pravda, ne všichni byli ochotní. Někteří možná začali a pak couvli, protože to šlo. Proč se učit housti, když nejsem Dalibor a nejsem v takové nouzi, aby ze mě byl nějaký houslista – fidli – fidli. Není to přece vůbec nutné!!

Jenže nyní jsme takovým „Daliborem“ každý z nás. Každý z nás jsme v nouzi – každý z nás jsme v nouzi, protože nám jde o život. A to už není nouze k fidli – fidli, ale abychom přežili. Proto je vládou vyhlášen stav nouze a my, každý, máme v ruce ty svoje housličky – a učíme se – žít v nouzovém stavu. Je to nutné!!

Nespasí nás (10milionový orchestr) žádný skutečný světoznámý dirigent (třeba André Rieu), ale dirigenta nutně potřebujeme. Že není absolventem třeba konzervatoře, či nemá další hudební vzdělání? Že to není člověk ověnčený dirigentskými úspěchy se skutečnou taktovkou v ruce? Že nemá vynikající hudební sluch? Že, teď v době nouze, ukáže taktovkou i jinak a „zavrže to“?

Ne, nechci pět ódy na „dirigenta“, který se orchestru ujal, ani ho zatracovat, neboť i já jsem jedním z „Daliborů“, součástí toho maxiorchestru v nouzi.

Mnozí mají dojem a hovoří o tom „vyměňte dirigenta, dejte tam jiného“ . Jenže on nediriguje takové množství Daliborů sám, i když si zprvu možná myslel, že to bude jednoduché a měl začít dirigovat k věci dříve. Jednoduché to není a nebude. Jsme orchestr v nouzi, dirigent už ví, že to sám nezvládne. Je unavený, plete se. A není divu! Musí si připustit, že potřebuje nutně k ruce další, snad dřív odstrkované a skoro na odpis.

Až tento KONCERT V NOUZI skončí budeme jistě pitvat a hledat, kde, kdo a kdy zahrál falešný tón, kde a kdy bylo dirigováno špatně.

P. S.

Po bitvě je každý generálem!

  • Majka Dubová
(Visited 58 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *