Noži ozbrojení invazisté unesli loď a posádku donutili přistát na Maltě, vyhrožovali i explozí

Napsal
Sdílet článek

O víkendu se odehrálo další drama ve vodách Středozemního moře. Invazisté, či snad lépe řečeno piráti, se zmocnili v lodní kuchyni nožů a s nimi pak vyhrožovali posádce podřezáním, pokud je okamžitě nevysadí u evropských břehů. Vyhrožovali také tím, že v případě neuposlechnutí vyhodí loď do povětří.

Více než 400 nelegálních vetřelců držených na turistických lodích se smělo vylodit na Maltě poté, co někteří z nich ukradli nože a vyhrožovali, že vyhodí plavidla do povětří. Celkem 425 nájezdníků na čtyřech lodích vystoupilo v sobotu večer na břeh. Invazisté byli vyloveni před měsícem a od té doby byli na palubách lodí, ovšem se vším potřebným komfortem.

Malta podlehla tlaku poté, co vetřelci skutečně unesli plavidlo Europa II tím, že se zmocnili nožů z lodní kuchyně a pohrozili, že vyhodí do vzduchu plynovou láhev, pokud jim nebude dovoleno vylodit se v některém státě EU. Premiér Robert Abela řekl: „Až do sobotního rána jsme neměli v úmyslu dovolit plavidlům zakotvit, ale situace se vyhrotila. Bezpečnostní síly nám sdělily, že nějací migranti vtrhli do kuchyně a ukradli nože. Vyhrožovali posádce a říkali, že zapálí plynové láhve.“

Premiér dále prohlásil: “Učinili jsme těžké rozhodnutí. Nejjednodušší by bylo poslat armádu na palubu, převzít velení a vyřešit situaci. Nechtěl jsem však riskovat lidské životy.“ Abela pokračoval výzvou, aby Evropská unie projevila solidaritu a přerozdělila žadatele o azyl po celém bloku, a prohlásil: „Některé země se zavázaly, ale řekly, že to dodrží, jen když otevřeme naše přístavy. „EU věděla, že na palubách plavidel je přes 400 migrantů a řekla nám, že neděláme správnou věc, ale nijak nám nepomohla. Opět jsme museli nést břímě sami.“ “Mnozí z nově příchozích  jsou ekonomičtí migranti, kteří nemají nárok na azyl a budou vráceni do své vlasti”, dodal premiér a zdůraznil, že přerozdělování nekonečného počtu žadatelů o azyl po celé Evropě není řešením nelegálního přistěhovalectví.

Invazisté obsadili kapitánskou kabinu a reálně hrozilo, že vetřelci obsadí celou loď. Početně převažovali  nad posádkou a ochrankou lodi. Po celou dobu hrozili, že člun spálí, protože mají přístup do kuchyně stejně jako k veškerému nádobí uvnitř. Kapitán byl rozhodnut, že pokud na palubě lodi nastanou nějaké potíže, nasměruje člun na břeh.

Posádka lodi říkala, že s invazisty na palubě zacházeli dobře.  Údajně je pravidelně krmili a dokonce dodržovali ramadánské dietní požadavky, snažili se invazisty i zabavit. Je však zřejmé, že vetřelci toho měli na lodi dost, trpěli neustálou mořskou nemocí a nechtěli nadále na lodi zůstat.  Neziskovky, podporující muslimskou invazi a komisař Rady Evropy pro lidská práva už dříve maltskou vládu zkritizovali za to, že odmítla otevřít přístavy pro lodě s invazisty. Abela tvrdil, že „nedává smysl“ rozvinout červený koberec pro nelegální migranty, dokud jsou hranice ještě neprodyšně uzavřeny.

Nutno podotknout, že toto je jen začátek, další statisíce invazistů, kteří se shromáždili v Libyi, se v současnosti hodlají vydat se na cestu do Evropy.

Co k této zprávě dodat? Snad jen to, že posádka lodi dopadla tak, jak mohli oni sami očekávat. Nakládat si na palubu nelegální vetřelce se nevyplácí, rozhodně se nejedná o první loď, která nějakou dobu kroužila ve vodách Středozemního moře s vetřelci na palubě, přičemž invazisté se posléze vzbouřili. Až jednou nějaká loď skutečně vyletí do povětří, případně dojde k podřezání členů posádky, pak teprve poznají kam až vedou důsledky falešné pseudohumanity.

A poslední úvaha. Kolik z těch 425 vetřelců je členy některé z bojůvek, působících momentálně na území Afriky? Předpokládám, že ti, kteří byli iniciátory vzpoury k nějakému Al Šabábu či Boko Haram pravděpodobně skutečně patří.

 

(Visited 165 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *