O času borůvek i o „šestém smyslu“

Napsal
Sdílet článek

Ano, je tady čas borůvek.

Lesy, u nás ty jihočeské, pověstné svoji krásou, vydávají právě v tuto dobu své modré bohatství. Jenže jaképak vydávají? Hezky musí človíček ohnout svoje záda, (nehledíc na nejen bzučivé, ale i kousavé komáry,) a borůvky sbírat.

Vzpomínám si jak můj táta vyprávěl, že ještě jako malý kluk borůvky každý rok sbíral. Ale? Jen do pouti, aby měl na houpačky, kolotoč, zkrátka na pouť. Po pouti ho prý na borůvky do lesa už nikdo nedostal, i kdyby tam ještě modro bylo.

A protože co se v mládí naučíš, naučil sbírat borůvky i mě. Borůvky trhané ručně (a pak už jsem uměla i hřebenem) jsem sypala do „odsejpáčku “, který jsem nejednou, v nějakém vyšším borůvčí, pak nemohla najít. Když tam bylo jen trošku ani jsem ho nehledala. Ale když byl už skoro plný (té práce) našla jsem ho vždy.

Borůvky sbírá ráda i naše šestiletá vnučka. Modrá pusinka, modré ruce – šťastná.

Samozřejmě někteří (i když zdravotně mohou) mají-li možnost jít – jet – někam na borůvky (a u nás na jihu je to všude skoro za humny) svůj hřbet neohnou – ani pro jednu. Raději si je koupí. Ale, já si myslím, že TO UŽ NENÍ ONO.

Stejně tak jako na Moravě mají vinobraní, tak u nás je borůvkobraní. V krásném malém jihočeském městečku, letos již 15. ročník. Přesněji neuvedu, ale na netu si to můžete najít a váš výlet nemusí být jen borůvkově modrý (a sladký přijdete-li zažijete), ale dalších krás a zajímavostí nedaleko je opravdu požehnaně.

Sbírání borůvek není jen požitkem, ale samotné borůvky mají skoro zázračné léčivé účinky. Zmíním, z těch mnoha, dobrý vliv na zrak. A protože to vím, borůvky nasbírám a pak zpracuji na různé způsoby, dobře vidím. A vidím nejen to co vidím, ale i to co nevidím. Říkám tomu „šestý smysl“.

P. S.

Tak co, půjdete letos na borůvky? Teď je jejich (i váš) čas!

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 87 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *