O čem se nemluví: 53. výročí německé invaze 21. srpna 1968 na území svrchovaného státu ČSSR

Napsal
Sdílet článek
Německá okupace za druhé světové války
Všichni zhruba známe historii okupace ČSR Německem v době druhé světové války.

Dne 29. září 1938 byla zástupci Anglie, Francie, Německa a Itálie dojednána tzv. mnichovská dohoda, na základě které muselo do 10. října Československo postoupit pohraniční území obývané němci Německu.
Následně ale již 1. října překročily německé vojenské jednotky hranici ČSR a vstoupily na dotčené území a 2. října vstoupila také polská vojska na Těšínsko
Dále během října a listopadu téhož roku odevzdalo Československo ještě část severní Moravy a severozápadníhoního Slovenska Polsku a dále část jižního Slovenska a téměř polovinu podkarpadské Rusi Maďarsku.
14. března 1939 byl vyhlášen Slovenský štát a došlo k odtržení Slovenska.
15. března 1939 byl Německem obsazen zbytek republiky a vznikl Protektorát Čechy a Morava.
Cizí armády pak okupovaly ČSR po celou dobu druhé světové války až do 11. května 1945, kdy sovětské, československé, polské a rumunské jednotky vyčistily naše území od posledních německých a maďarských vojáků.
Návrat v srpnu 1968
V noci z 20. na 21. srpna 1968 německé jednotky, spolu s jednotkami dalších států v rámci Operace Dunaj, opětovně překročily československé hranice a zahájily invazi.
Z dnešního pohledu tedy tehdejší ČSSR napadly následující státy: Německo, Polsko, Maďarsko, Bulharsko  a v rámci Sovětského Svazu také Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Gruzie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Ukrajina a Uzbekistán.
Invaze proběhla především na základě rozhodnutí Ukrajince Leonida Iljiče Brežněva, v té době generálního tajemníka ÚV KSSS a předsedou prezidia nejvyššího sovětu SSSR, který k tomu odhodlal po žádosti některých představitelů ČSSR – tzv. zvacího dopisu, předaného mu 3. srpna 1968 v Bratislavě.
Jak to, že je ze všeho obviňováno pouze Rusko?
Zcela nepochopitelně o všech těchto skutečnostech média mlčí a dští síru pouze na dnešní Rusko, jehož role ale nebyla příliš odlišná od role ostatních účastníků.
Snad tento článek pomůže aspoň trochu narovnat pokřivenou veřejnou diskusi.
  • MARIO KLÍMA
5/5 - (8 votes)
(Visited 215 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *