O trochu menší kretén

Napsal
Sdílet článek

Webinář Petra Ludwiga o kritickém myšlení nese vyzývavý podtitul – Jak být o trochu menší kretén (6.3.2021). Poněkud neobvyklé. Petr Ludwig se nedávno proslavil když na Facebooku naznačil, že vakcína Sputnik je biologická zbraň a současně popřál čtenářům stejnojmenného webu, aby se jí nechali naočkovat. Trochu drsné, řekl bych. Na liberála. Zapátral jsem na YouTube, abych se s panem Ludwigem trochu seznámil.
V úvodu webináře o kritickém myšlení ukázal Ludwig nedočkavým divákům svoji knihu Konec prokrastinace. Menším písmem je vysvětleno, že prokrastinace je chorobné odkládání úkolů a povinností. Na boku knihy je obrovským písmem napsáno BESTSELLER, dvacátý dotisk, 100 000 knih. Leckterý renomovaný spisovatel by mohl závidět.

Jak jsem vyrozuměl, pan Ludwig bojuje, mimo jiné, proti konspiračním teoriím. Ovšem současně je toho názoru, že Brexit a prezidentské volby v USA v roce 2016 byly zmanipulovány prostřednictvím hackerů na sociálních sítí. Naopak volba Joe Bidena byla, dle jeho mínění, křišťálově čistá. Hackeři si asi dali šlofíka. Přitom u Bidena by se dalo odhalit mnoho hříchů…
V další části webináře autor prohlásil, že se snaží vytvářet z chaosu řád. Napadlo mě, že tímto trochu fušuje Božímu záměru do řemesla.
Důležité bylo sdělení, že pořádá přednášky o kritickém myšlení pro seniory. Zdarma, dodal. Tento nelehký úkol nese název Lepší senior. Pro nás, horší seniory, je to příslib do budoucnosti.
Poté Ludwig oznámil radostnou zvěst:
„Moje prezentace obsahuje docela hodně obrázků, já vám tu prezentaci potom pošlu, dostanete ji ode mne jako dárek, takže si nemusíte nic přepisovat.“ Zaklapl jsem blok, odložil ostře ořezané tužky a ponořil se do myšlenkového proudu pana Ludwiga.
Následovala další podstatná informace: „Moje dlouhodobá mise v Česku je, dostat kritické myšlení do škol,“ pravil. Tak vida, nejenom o seniory, ale také o dorost bude postaráno.
V osmnácté minutě Ludwig zadoufal, že mezi posluchači není nikdo, kdo věří, že Země je placatá.
Byl jsem tady dobře.

Poslechl jsem si celý dvouhodinový pořad. V kostce lze shrnout, že pan Ludwig nám přináší světlo, jak správně chápat svět a rozlišovat informace.
Souhlasím s autorem, že žijeme v době po-pravdivé. Jenom prameny této katastrofy bych hledal jinde. Ludwig se domnívá, že spočívají v řetězových zprávách, které si posílají senioři (muselo to zaznít) a ve všeobecném chaosu, kdy si lidé neověřují informace.
V ověřování informací je trochu problém. Kde je najít? V mainstreamu, který informuje podle jedné šablony?
I když se Ludwig opatrně zmínil o nedostatcích v médiích hlavního proudu, o hlavní příčině a důsledcích pomlčel.
Podstata problému je, že klasická novinařina mizí, a nahrazuje ji aktivismus jediného správného názoru. A agrese proti všem, kdo nesouhlasí. Někteří novináři to dělají z přesvědčení, jiní z existenčních důvodů.
Nevím, co je smutnější.
Zase jsme v situaci, kdy veřejně činné osoby (vrcholní manažeři, novináři, herci, politici…) mnohé lži odmítají pouze šeptem a jen v kruhu nejužším.

Zdá se, že ideologové nového krásného světa nevzali Orwellovo dílo 1984 jako román, ale jako návod k použití, jak výstižně poznamenala Martina Kociánová na Svobodném Universu.

Kritické myšlení je bezesporu zapotřebí. Především vůči oficiálním verzím předkládaných jako nezpochybnitelná pravda, kterou je zapovězeno negativně hodnotit. Ať už se to týká migrace, LBGT, genderové problematiky, islámu a mnoha dalších věcí, které dnes tvoří novou ideologii.
Kritickému myšlení také dvakrát neprospívá, když média účelově zkreslují pravdu ohledně mnoha důležitých otázek dneška, zvláště pokud se týkají historie 20.století. Na tuto problematiku se měl autor webináře zaměřit především. Nikoliv na důchodce, co si vyměňují řetězové zprávy.

Podle mého názoru hrál Petr Ludwig alespoň v jednom případě s cinknutými kartami. V kapitole Důkazní břemeno tvrdil, že Zeman ohledně údajného Peroutkova článku Hitler je gentleman, požadoval po odpůrcích, aby mu dokázali, že článek neexistuje. Takovou pitomost by Zeman nikdy neřekl. (Neexistenci dokázat nelze.)

Ludwig v jedné z posledních kapitol – Jak zjistit, co funguje – připomněl Kotlebovo video, kde předseda Ľudové strany Naše Slovensko pohovořil o tom, jak si vyléčil koronavirus tím, že pil vodku s bromhexinem. Ano, souhlasím, to je jasný nesmysl. Vidíte, už mám správné kritické myšlení!
Vypnul jsem Ludwigův naučný pořad a šel si namíchat jistý nápoj, o kterém bych nerad sděloval bližší podrobnosti.
Recept mi poslal nejmenovaný slovenský politik…

(Visited 234 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *