Očekávají se srážky od 20 do 40 mm

Napsal
Sdílet článek

To jsem dnes slyšel v předpovědi počasí pro nejbližší dny. V nížinách kolem 20 mm, v horách až 40 mm. Co to znamená?  Jeden mm srážek na čtvereční metr je přesně jeden litr, takže nám spadne 20 až 40 litrů vody na ten metr. A kolik že to vlastně u nás takových metrů máme? Naše rozloha je 78.865 kilometrů čtverečních, těch metrů je tedy 78.865.000.000.

Určitě jste si někdy zkoušeli představit, kolik je to vody. Zda bude pršet na celém území, to je těžko říct, ale zůstaneme tedy u těch 20 mm, čili 20 litrů na ten jeden metr. Násobíme je pak tou rozlohou, což bude 78.865.000.000 x 20 = 1.577.300.000.000. Tolik je to litrů. Vyděleno tisícem nám pak dá počet kubíků. Na naši zemi tedy spadne v nejbližších dnech 1.577.300.000 kubíků vody. To je bazén hloubky 10 metrů, šířky 10.000 metrů a délky 15.773 metrů. Nebo, chcete-li, jedna celá Praha, která se změnila na bazén hloubky 3 metrů a 18 centimetrů. Pro srovnání, je to o malinko víc,než pět po okraj plných Lipenských přehrad. V nejbližších dnech tedy naprší pět Lipen. Obrovský číslo, že? Přitom jsem se nespletl, opravdu je to spočítáno správně, a jestli ještě připrší, bude toho zase o kus víc. A to si vezměte, že průměrný roční úhrn srážek je u nás 674 mm (údaj Českého hydrometeorologického ústavu). To jinými slovy znamená, že na naši malou, milou a moc hezkou zemi se ročně vylije těch Lipen skoro sto sedmdesát dva. A jestli se vám nechtějí představovat ty vylévané přehrady. tak si jednoduše vezměte, že na jednoho každého z nás naprší za ten rok přes pět tisíc kubíků té vody, konkrétně naprší zhruba dva padesátimetrové plavecké bazény. Na jednoho každého z nás. Nevím, jak moc jsem vám to usnadnil, ale znovu, můžete těm číslům důvěřovat, opravdu nerad se sekám v nulách. Při tom srovnávání jsem si nakonec uvědomil, že zdaleka nejjednodušší je, když si jeden nejprve představí celorepublikovou kaluž hloubky dva centimetry. Což už se v sandálech neprojde, nehledě k tomu, že ty roční srážky už jsou spíš na ploutve, protože by z nich bylo podobně celorepublikové, tentokrát už ale jezírko, vysoko nad kolena, skoro pod plavky.

 

A to nám ta voda přitom chybí. Země jako troud. Všechno to někam odteče. Nebo teda, skoro všechno. A přitom by stačilo…, co by stačilo? No, nejsem vodohospodář. Taky vím, že voda už taková je. Že teče. V řekách, a tak. Taky se vypařuje, vsákne se do země, utíká, kudy to jen jde. Ale aby nám jí tu zůstalo o chlup víc, a bylo to pak k užitku, s tím se určitě něco dělat dá. Třeba osolit vodné, stočné, dešťné, a pro dobrý styl i bleskovné…

 

P.S. Omlouvám se za všechna ta čísla a srovnání, buďte ale rádi, že jsem nezačal o tom strašlivém kysličníku! To už je sice překonaný název, dnes tomu říkáme oxid, v našem případě uhličitý. Ale ty jeho čísla, kam se hrabe Lipno a Praha!

(Visited 115 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *