Odveta Íránu

Napsal
Sdílet článek
Pro toho, kdo sleduje delší dobu situaci, jde zatím vše více-méně předvídatelně vpřed. Drobným vybočením je jen časový posun v uložení ostatků oběti a to z důvodu pár desítek ušlapaných v loučícím se průvodu.

Minulý blog jsem končil s myšlenkou, že při státní podpoře se kreativitě v plánování odvety meze klást nebudou. A fakt. Zatímco samozvaný šerif prohlásil, že na případnou odvetu ze strany Íránu odpoví válečnými zločiny, tedy pardon … likvidací 52 historických památek (což ovšem až do teď bylo doménou toho zlého Islámského státu a v civilizovaném světě je zatím označováno jako válečný zločin), Íránci nelenili a vtipně prý vypsali odměnu 80 mil. USD za dopadení Donalda “Dead or Alive”, tedy “mrtvého nebo živého”. A stejně jako Donaldovci zůstali u symboliky. Ti vybrali 52 cílů jako symboliku za “52 amerických rukojmí, které Írán vzal před mnoha lety“, zatímco Iráčané v odměně 80 mil. USD vidí jinou symboliku, ke které jako bonus přidali jeden praktický a veskrze vlastenecký prvek – každý Íránec má oželet 1 USD a protože je jich celkem nějakých 80 miliónů … něco mi říká, že někteří rádi oželí i dolary dva. Zpráva ani neuvádí co by se dělo, kdyby byli zájemci i z ostatních států, především z Iráku, který byl před celým světem řádně a ukázkově demokraticky potupen. Přeci jenom, požádat ho, aby dotyčného pozval a pak mu toho oficiálního hosta v přímém přenosu odprásknout … celkem slušnej bizár i na orientálním dvorku. A to nemluvím o dalších. Takoví Afghánci nebo Syřané …třeba by taky měli o sbírku zájem. Zkrátka, není zcela jasné zda při překročení sbírky dojde či nedojde na další jména. Taky je vidět, že Íránci jsou vzornými žáky USA, protože použili i další fintu svého učitele – prohlásili vojáky US Army za teroristy, proto od nyní nebojují proti US Army, ale budou likvidovat americké teroristy. Jóó kdo s čím zachází …

Tak si to můžeme v mezičase shrnout. My co máme zkušenosti s chováním trošku příbuzného etnika víme, že v první fázi nastupují ty nejdrsnější sliby a nejhlasitější výhrůžky, ovšem z bezpečné vzdálenosti. Tato fáze právě probíhá. Tady může být zajímavostí snad jen množství lidí ve smutečním průvodu, což by potvrzovalo, že ten terorista č.1 (jak jej označil Donald) byl mezi prostým lidem minimálně jako osobnost znám a uznáván. Aktuálně se čeká, až emoce vychladnou. Na veřejnost zatím proniká něco o 13 variantách pomsty. Vsadím boty, že přímý rozsáhlý útok na US Army mezi nimi není. Ovšem ani Donaldovci v tomto mezičase nelení a pilně pracují na stmelení všech muslimů napříč větvemi proti sobě. Jak jinak lze nahlížet na vztyčený prostředníček, když z demokratického iráckého parlamentu přišel jednomyslně demokraticky odhlasovaný požadavek, aby okupanti vypadli. Kdepááák, jejich vůdcové podcenili studium dějin (třeba našich), jinak by věděli, že pro vojska dočasně umístěná platí jako časová jednotka 1 “furt”. Donaldova obranná demokratizační armáda se nikam stěhovat nehodlá. Kdyby ukázali slabost v tomto případě, mohl by někdo vznést třeba i další požadavky, např. na ukončení krádeže syrské ropy … to by tak hrálo. Ee, Iráckému vedení to jistě někdo s patřičným důrazem vysvětlí, vč. toho, jak chápat termín “omezená suverenita”.

A teď vážně. Na rozpoutání velké války nemá, asi kromě USA, nikdo zájem. V další fázi nastane něco jako chaotický hon na Američany. Tu něco bouchne, tam někoho střelí, jiného unesou nebo podřežou. Max. se vypálí pár raket na základnu USA poté, co je předem upozorní, aby se stačili všichni schovat, event. se “správně netrefí”. Zkrátka z hlediska porovnání neskonale méně škodící akce. Ale taky se vsadím, že dřív nebo později někomu dojde, že jediný, kdo je schopen porazit US Army je jejich dolar. Pokud něco řádně zatřese dolarem, přechází financování celé slavné US Army rozlezlé po světě plynule na financování pomocí korálků, skleněných kuliček a jiných cetek, vč. nekonečných rolí zeleně potištěného toaletního papíru. A příležitost je víc než výborná. Podívejme se na největší hráče postižené US sankcemi – Čína, Rusko, Írán a přibude i Irák, protože si dovolil bez svolení vypustit do světa takovou drzost, jako požadavek na odchod demokratizačních okupantů. Ale můžeme nahlížet na tuto čtveřici i jinak – obrovské trhy, obrovské nerostné bohatství, uskupení, které nepotřebuje ve vzájemném obchodě dolar. Pokud se tito 4 dohodnou na důsledné dedolarizaci, tak je s financováním US Army ámen. Dedolarizaci nezastavitelně nastartovalo Rusko, které dolar citelně vytlačuje, navíc má zřejmě odzkoušenou svoji verzi SWIFTu a fungování internetu bez napojení na USA. Čína se taky přidala, obchodů bez dolarového vyúčtování přibývá, naopak držení dolarových obligací ubývá. Írán je pod sankcemi, takže s obchody v dolarech má vážné potíže, Irák je na nejlepší cestě dostat výprask dolarovou rákoskou stejný jako Írán nebo Rusko. Co se týče veřejnosti, je také vhodná doba – v Íránu nebo Iráku stačí rozhlásit, že kdo bude používat USD je přítelem a podporovatelem satana největšího … tohle by bylo v dnešní atmosféře průchozí. Zároveň by si “zachovali tvář”, protože by to byla pomsta na velmi citlivém místě a současně by to znemožnilo odvety USA. Jak chcete reagovat, když někdo pouze odmítá používat konkrétní měnu? A navíc, dedolarizace je druhý průsečík, na kterém by mohli mít zájem všichni zúčastnění. První je neumožnit USA vyřešit své neřešitelné dluhy velkou válkou.

Jak jsem již psal, politika si můžete představit jako hromadu štěrku, kdy někdo na nějaké straně kamínky přidává, na jiné ubírá … až jeden kamínek dá hromadu do pohybu. Dnes nikdo není schopen říct, jakou pozici bude mít v nové hromadě ten či onen kamínek, ale celkem slušně je možno aspoň odhadnout, kterým směrem se bude hromada sesouvat pokud pozorujete, kdo, kde a jak se s kamínky činí. A do toho přijel šerif s bagrem …

Něco mi říká, že bychom se ale měli připravit na obchodování, resp. placení za ropu, plyn a čínské výrobky v renminbi, rublech nebo zlatých dinárech. Možná i v nějaké jiné měně, ale asi už ne v USD.

  •  David Dvořák

 

(Visited 49 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *