Okresní soud v Liberci 19. 5. 2021: Pavel Wonka se nedopustil trestného činu, když ve věznici v Minkovicích odmítl pracovat

Napsal
Sdílet článek

Ve středu 19. 5. 2021 rozhodl Okresní soud v Liberci, že Pavel Wonka (1953-1988) se nedopustil trestného činu, když v roce 1987 odmítl ve věznici v Minkovicích pracovat.

Wonka tvrdil, že je vězněn protiprávně, a proto nikdo nemá právo nutit ho ve věznici pracovat. Jeho vzdor mu vynesl trestní stíhání, které bylo zastaveno jen proto, že 26. 4. 1988 zemřel v královéhradecké věznici, kde byl ve vazbě kvůli tomu, že se po propuštění z výkonu trestu odmítl podrobit ochrannému dohledu.

V letech 1990 a 1991 však byl Wonka v kauze, kvůli které byl v Minkovicích, plně rehabilitován. Tím byl odsuzující rozsudek „zrušen, a to s účinky ex tunc, tedy od počátku“.

Pavlův pozůstalý bratr Jiří Wonka (nar. 1950) proto požádal o obnovu řízení, která byla – navzdory odporu státního zástupce – povolena.

(Viz podrobnosti na https://voxpopuliblog.cz/kauza-pavla-wonky-u-krajskeho-soudu-v-liberci-ani-zemrelemu-nelze-upirat-pravo-na-spravedlivy-proces/.)

A jak nyní konstatuje liberecká soudkyně Mgr. Denisa Kalfeřtová, „v podstatě … byla potvrzena obhajoba obviněného, který tvrdil, že je odsouzen neprávem, čímž odůvodňoval odmítání přidělené práce“.

Trestní stíhání proti Wonkovi proto bylo zastaveno ne kvůli tomu, že zemřel, ale proto, že žalovaný skutek nebyl trestným činem. To je z hlediska mravního zásadní rozdíl.

Další aktuální kauzy rodiny Wonkových

Pavel Wonka

Okresní soud v Hradci Králové projednává znovu případ z roku 1984, kdy měl Pavel uzavřít provokativní „socialistický závazek k 40. výročí Slovenského národního povstání“ a přitom nepravdivě osočit dva členy KSČ, Karla Novotného a Jiřího Noska.

Okresní soud v Trutnově řeší případ z roku 1985, kdy byl Pavel zadržován a následně pokutován kvůli tomu, že se odmítl legitimovat příslušníkům Veřejné bezpečnosti. (Pavel se hájil tím, že když ho jeden z příslušníků oslovil „pane Wonko“, nebyl důvod k tomu, aby prokazoval svoji totožnost.)

Jiří Wonka

Okresní soud v Trutnově řeší případ z roku 1989, kdy byl Jiří pokutován za to, že měl způsobit výtržnost na soudu v Pardubicích. (Ačkoli pardubický soud Jiřího dne 28. 1. 2021 ve věci samé rehabilitoval, následná pokuta dosud nebyla zrušena.)

Gertruda Wonková (matka Jiřího a Pavla)

Ministerstvo spravedlnosti přezkoumává trestní stíhání, které bylo proti Gertrudě vedeno, protože na více institucí rozeslala dopisy, v nichž si stěžovala na „zákeřné odvlečení jejího syna Pavla Wonky do vězení“.

František Wonka (římskokatolický kněz; prastrýc Jiřího a Pavla)

Krajský soud v Plzni projedná v neveřejném zasedání 2. 6. 2021 návrh, aby byla vyslovena Františkova účast na soudní rehabilitaci kvůli tomu, že byl od 15. 7. 1949 do 29. 10. 1949 nezákonně zbaven osobní svobody.

Kauzy rodiny Wonkových ukazují, že náprava křivd způsobených za minulého režimu je často zdlouhavá, ale občas se přece jen něco podaří.

  • L. Müller
(Visited 54 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *