Olivia Beavers: Úskalí globalizmu

Napsal
Sdílet článek

V USA sílí hlasy, že USA se musí omezit svou závislost na Číně, a to hlavně pokud jde o hlavní léky a další zdravotnický materiál, s jehož nedostatkem se dnes země v souvislosti s vrcholící koronavirovou pandémií potýká. Zatímco závislost dodavatelských řetězců na farmaceutickém průmyslu Pekingu je známa při nejmenším už dvě desetiletí, důrazňují dnes právníci i činovníci administrativy, že teprve virus dkryl, jak zranitelná je země, pokud jí nezbývá, než spoléhat se na Čínu a další země, když jde o to svést vítězný boj s pathogenem.

Peter Navarro, Trumpův ekonomický poradce přislíbil tento týden, že USA se zbaví své zavislosti na cizích zemích a vybudují svůj vlastní průmysl na výrobu léků a dalšího zdravotnického zboží.

„Jedna z věcí, o které nás tato krize poučila, pane, je ta, že jsme až příliš nebezpečně závislí na globálních dodavatelských řetězcích“, řekl Navarro, stojící na tiskové konferenci v Bílém domě hned vedle prezidenta. „Nikdy víc už bychom neměli být závislí na zbytku světa, pokud jde o základní léky a též možnosti našich protiopatření“.

Sám Trump pak oznámil, že hledá všechny možnosti, jak učinit Ameriku nezávislou na dovozu, při čemž zdůraznil, že teprve virus nám předvedl, jak je důležité přivést zpracovatelský průmysl zpět domů, abychom pak též doma mohli vyrábět léky i zdravotnické zařízení a vůbec všechno k ochradně zdraví lidí“.

Vybral a přeložil Lubomír Man

4/5 - (1 vote)
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *