Opravdová kuráž z alternativy

Napsal
Sdílet článek

Ve filmu Opravdová kuráž bratrů Joela a Ethana Coenových musela čtrnáctiletá dívka prokázat velkou odvahu, aby pomstila tátovu smrt.

Ve skutečném životě se také někdy (i když, žel, nepříliš často (setkáváme s opravdovou kuráží. Mají ji třeba lidé, kteří přispěchají na pomoc napadenému, topícímu se nebo zraněnému. Budiž jim vzdána čest.
Velkou kuráž má také dívka z našeho příběhu. Je o slovenské studentce gymnázia Livii Garčálové, která odmítla názorově zapadnout do liberálního systému. Tady musím dodat, že také v České republice máme odvážné ženy, které se nezalekly liberální “spravedlnosti”. Nebudu je jmenovat. Nerad bych na některou z nich zapomněl.

Livia studuje gymnázium a kromě toho se věnuje moderování alternativy Kulturblog (KB). Ovšem kromě moderování v klidu studia také vstupuje s mikrofonem a nepříjemnými otázkami do jámy lvové.

Tak také s kameramanem a s mikrofonem navštívila pochod LBGT v Košicích, který mainstreamová média inzerovala jako akci, na které to jen láskou a tolerancí bude sršet. Sršelo, ale ne zrovna podle dobrého vkusu.
Někteří účastníci odmítli Kulturblogu odpovídat (to je v pořádku), jiní odmítli s tím, že s fašisty se nebaví (to už pořádku není, ale k tomu se ještě dostaneme), a někteří odpovídali celkem v pohodě. O to bouřlivější pak byly komentáře pod zveřejněnými záběry.
Tak už to na internetu chodí.
Mnoho odvahy a drzosti na síti, plné gatě při kontaktu z očí do očí. Za některé zástupce mužského pohlaví jsem se musel stydět. Barvitě líčili, co by s oponentkou provedli (kdyby na to měli). V těchto liberálních mozečcích se skrývá hodně úchylné temnoty. Bůh ochraňuj jejich blízké.
Na jiné manifestaci, kde liberálové zrovna bojovali za cosi úžasně progresivního, se redaktorka KB zeptala jednoho z manifestujících (zřejmě profláknutého udavače, jak vyplyne z jejího dotazu) kolik už udal lidí a jaký z toho má pocit. Chlápek cosi huhlal o tom, že hlídá demokracii a vůbec se netvářil jako nejšťastnější tvor na zemi.
Zvláště výživné bývají akce sluníčkářů, a to kdekoliv na zeměkouli. Ti, když zrovna necpou kostku do kulaté díry, protestují proti ledasčemu. Proti diskriminaci menšin, žen, černých, modrých, fialových, Palestinců, muslimů, všeho co je exotické, rozmanité atd. Zásadně nikdy neprotestují za práva domorodých Evropanů.
Nemůžete je kritizovat. Na pravdu mají monopol.
Ve chvíli, kdy s nimi Livia chtěla pohovořit o smyslu jejich názorů, hleděla do očí zombíkům, kteří ze sebe jen tupě vyráželi jednu větu (uprchlíci sem, fašisti ven). Jako by byli naprogramováni.
Nedaleko od sluníčkářů se vždy formují další obvyklí podezřelí: kluci s půlpytlem na hlavě a šátkem kolem úst ve stylu westernového desperáta, kteří si s nepřehlédnutelným kouzlem nechtěného říkají Antifa. (Jako, že jsou proti fašismu. Připomínají však dorosteneckou verzi nacistických SA, takže proti nacismu asi nebudou.) V jednom případě se tito hrdinové pokusili napadnout Lívii, ovšem její kameraman kluky zahnal na útěk.
Anftifáčata žijí se sluníčkáři ve vzájemné symbióze. Asi jako jako ryby sasanka a klaun očkatý. Tito chlapci, kteří své názorové odpůrce napadají zásadně jen v tlupě, neboť nehodlají riskovat vlastní proplesknutí, požívají od mainstreamových médií zvláštní ochranu. Ta nikdy o jejich výtržnostech nemluví, zřejmě je považuje za údernou pěst (pěstičku?)liberální demokracie.

Řekněme si to narovinu. Kulturblog je alternativa, která podporuje Ľudovou stranu Naše Slovensko. To může vyvolávat i u stoupenců alternativy, vhledem k mainstreamové propagandě, určité rozpaky. Sympatické je, že se svojí podporou nikterak netají. Na rozdíl od mainstreamu, který hovoří o své nestrannosti se stejnou intenzitou, s jakou mluví zločinec o své nevinně, ale ve skutečnosti minimálně zamlčuje nepohodlná fakta, nebo s nimi manipuluje.
Kromě toho, s podporou LSNS to na kulturblogu zase není tak žhavé, zabývá se různými tématy naší doby. A protože zde mladé redaktory Kultublogu doplňuje také známy slovenský novinář Ľubomír Huďo, dostávají relace zcela jiný rozměr. Přesné, ale i vtipné postřehy tohoto zkušeného novináře, který už od začátku své novinářské kariéry vždy plaval proti proudu, si nikdy nenechám ujít. Ale, jak se říká – to už je jiný příběh.

Maistream se sice zaklíná pluralitou názorů, ale musí to být jen drobné odstíny jejich vidění světa. Kdo má zásadně jiný názor, je vyhozen z kola ven. A tak se opět objevili, jako za starých časů, tvůrci seznamů, tentokrát alternativních webů. Všechny, bez jediné výjimky, tak nějak po bolševicku označili za dezinformační, proruské, konspirační a fašistické. U této nálepky se na chvíli zastavíme.

Mnozí z těch, co mají fašismu plná ústa ani netuší, o čem mluví. Jaksi podvědomě jej spojuji s nacistickým Německem a jeho zločiny.
Fašismus je termín z latinského slova. Liktorské pruty se sekyrou, neboli fasces (svazek). Fašismus se stal politickým zřízením v Itálii v letech 1922-1945. Později byl chápán jako synonymum pro bezohledné vyzdvihování názorů jedné skupiny jako normy pro ostatní s tím, že odpůrce je nutné zastrašit a trestat, neboť odporují “jedinému správnému vnímání ve společnosti v níž se pohybují.”
Že vám to něco připomíná?
Ale ano, přesně takto se chová současná tzv.liberální demokracie. V jejím pojetí je ovšem fašismus všechno, co je národní, všechno vlastenecké a mnohdy i to, co stojí na straně zdravého rozumu.

Jak se dalo očekávat, Livia Garčálová má vzhledem ke své aktivitě nepřetržitou řadu potíží. Nyní se na ni zaměřila policie, pravděpodobně na základě iniciativy některého z hlídačů demokracie. A není to jen tak nějaké obvodní oddělení policie, ale hned Národná kriminálna agentúra NAKA, která se zabývá korupcí a organizovaným zločinem. V tomto případě studentkou, která spáchala závažný zločin vlastního odlišného názoru.
Šikana probíhá v tradičním stylu Státní bezpečnosti. Agenti NAKA lezou do školy, kde Livia studuje, navštěvují její matku v práci atd.
Těžko říct, jak se případ bude dále vyvíjet, proto prozatím podpořme Lívii Garčálovou alespoň emailem na adresu: redakcia@kulturblog.sk

Poznámka: Můžete shlédnout, mimo jiné, na You Tube – Lívia o návštěvě NAKY ve škole

(Visited 116 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *