Osudy dobrého vojáka Švejka

Napsal
Sdílet článek

Tak jsem, je to před pár dny, opět shlédla tento film. A jako vždy jsem se smála. Nejen smála! Ono totiž toto dílo pana Haška je (i dnes) k hlubokému zamyšlení .

Film je perfektně herecky obsazen a zahrán. Vypíchnu jednu scénu a to když M. Kopecký (v tomto filmu kněz) káže z výšin kazatelny vojáčkům dole. Kněz, jistě už tenkrát znalý důležitosti pitného režimu, zvlažil svoje tělo (a jsem si jista, že to nebyla obyčejná a ani svěcená voda) a pak, vybavuji si to opět, kázal – hromy, blesky! Vojáčci poslouchali, nejednomu se zaleskla slza v oku, avšak dřevěný andělíček (na hraně té kazatelny) zaprotestoval, zkrátka už to – ty bláboly – asi nemohl poslouchat a při jednom úderu onoho kněze rukou do kazatelny, aby jeho slova ještě asi nabyla na významu, se otočil prdelkou vzhůru. I andělíček už toho měl dost, a to je co říci!

Nějaké obdobné vystoupení našeho, a vysoce postaveného, zástupce víry (ovšem bez kazatelny a evidentně a bezprostředně protestujícího andělíčka) jsem shlédla v TV. Ne, nebyl to žádný film, ale dnešní realita. Kdo viděl ví, že plamenná řeč tohoto člověka se týkala daně z církevních restitucí. Přesně už si nevzpomínám na všechna jeho, na tuto situaci pronesená slova, ale jistě řekl „…tak ať si ty peníze nechají…“ Ten duchovní D.D. mi připadal jako rozčertělý duchovní, ne jako namol opilý kněz ze Švejka, že klidně mohl říci místo

 • – si nechte
 • – si sežerte

to by mi tam sedělo více.

Mají či nemají být zdaněny církevní restituce nevím, nejsem právník. A možná, i kdybych byla, moudrá bych z toho nebyla. Tohle mě netrápí.

Pozastavuji se nad tím co nám duchovní káží. Ano, pro nás věřící poselství duchovna – kdo má potřebu k tomu mít jako prostředníka kněze – ať má. Já (a určitě mnoho dalších lidí) k tomu jakýkoliv mezičlánek nepotřebuji a přesto …. žiji ve skromnosti, pokoře, odpuštění, práci a lásce. Nehřmím a nevynucuji (jen slovy) na jiných aby žili také tak. Ono totiž nejlepší a nejúčinnější je jít příkladem skutky a ne jen slovy. Ale …. jak jsem viděla a slyšela, i pro „duchovenstvo“

P.S. Prachy jsou prachy.

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 150 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

 1. 😁😁😁Líp se to nedalo říct!
  Po ovoci poznáte je 😋
  A středobod té naší církve je sosání z eráru,rozuměj:z NAŠICH kapes.
  Ony se totiž ty chechtáky v té státní kase samy nevokotěj.
  Kontrolnï otázka: Čím se liší církev v Česku od nezyskofki???
  Nápověda: I církev (podobně jako ta nezyskofka) tu a tam upustí ňákej ten drobeček potřebným.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *