P.C.Roberts: Lze se vyhnout válce s Ruskem?

Napsal
Sdílet článek

Ruský časopis Russian Free Press vyzval koncem dubna P.C.Robertse k interview na námět: Je možno vyhnout se konfliktu mezi Ruskou federací a Spojenými státy? Interview vyšlo v angličtině:

Zde je:

Pokud jde o stupeň napětí mezi nukleárními velmocemi, vyžaduje tento námět daleko více pozornosti, než se mu dostává, a ve Spojených státech jde navíc o téma nanejvýš choulostivé. Prezident Ruska může volat po lepších vztazích s USA, aniž by jej ruská média démonizovala coby amerického agenta, ale když k lepším vztahům s Ruskem vyzýval prezident Trump, udělaly z něj americké presstitutky ruského agenta a vymyslely aféru Russiagate. A vědoucí američtí komentátoři, kteří Trumpovo volání po lepších vztazích s Ruskem podporovali, byli označeni buď za „ruské agenty“ či „Ruskem napálené hlupáky“.

Má obava pramení ze skutečnosti, že hegemonistický postoj Washingtonu zabraňuje Spojeným státům přijmout suverenitu Ruska jako fakt, a že Putinovy umírněné reakce na urážky a provokace, v jeho varováních obsažené, nejsou lidmi ve Washingtonu brány dostatečně vážně a de facto je povzbuzují k urážkám a provokacím dalším. Washington by tudíž mohl zajít až příliš daleko a vyprovokovat konfrontaci, kterou už Putin nebude moci přehlédnout.

Nebezpečnou ingrediencí, která k pravděpodobnosti konfliktu přispívá, je též washingtonská hegemonistická arogance. A konflikt se dokonce jeví jako jistý, jestliže se Washington nedokáže vyvléct ze své unilaterální představy sama sebe jako jediné světové velmoci. Uni-polární éra ovšem už skončila, a jestliže se svět má válce vyhnout, musí vzít Washington tento fakt na vědomí.

  • Překlad: Lubomír Man

 

 

 

 

 

(Visited 168 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. Pěkný článek.Tak to bohužel je a když to v Americe vyhrál Biden je riziko nějaké velké války pochopitelně vyžší. Pomůže když se víc lidí ozve že chtějí mír.Spíš mi dělají starost ty některé ostudy u nás.Třeba zase na Václaváku milion chvilek.Poslechl jsem si kousek z jejich vystoupení a zase vyvolávání konfliktů ,podlé urážky našeho prezidenta Miloše Zemana a tak dále.
    Když by se takové osoby jako je Jakub Janda,Erik Tabery ,Jindřich Šídlo a další zavřeli do vězení,tak by rozhodně bylo k válce dál než dnes. I když jsou to šašci co nic nedokážou tak ta ostuda,ta ostuda.
    Moc bych si přál aby ty blbečky co chodí na milion chvilek pro demokracii rozmlátili policajti obuškama.Nejde to řešení by bylo udělat nějakou demonstraci proti milion chvilek a proti lživému respektu. Ať Rusové i svět vidí že my češi nejsme nějaký protiruský vypatlanci v zadku EU.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *