Piráti v úloze spasitelů lidské společnosti a jejich plány

Napsal
Sdílet článek

Pirátská strana se nikdy neoznačovala jako konzervativní. Naopak, netají se tím, že jejím posláním je usilování o změnu. O jakou změnu? Je to změna k dobrému, nebo k méně dobrému? Je to změna prospěšná, nebo ne? Bývalý americký president Obama také hlásal změnu; pořád chtěl změnu a dnes ji opravdu dociluje: v Alinského komunistických táborech cvičí BLM, Antifu a další rozvratné jednotky, které potom všecko pálí, ničí, rozbíjejí, ubližují lidem a vraždí. Ale – má svou změnu!

Je to ta stejná změna co chtějí i Piráti?

Snad se dá očekávat, že každý, kdo kandiduje na nějaký politický úřad, chce něco změnit. Má nějaký plán, nějakou myšlenku, kterou chce uskutečnit. Jenže nikdo to nevyvolává do světa tak vehementně, jako to dělají komunisté; ti si na změně zakládají kariéru. Obama je komunista, to už je známo. Jsou Piráti rovněž komunisté?

Některé vybrané body plánu Pirátů jsou probrány níže. Zatím se nejedná ani tak o jejich detaily, jako o společnou linku, která se táhne všemi těmito plánovanými projekty: ty všecky budou stát obrovské množství práce, času a snahy, za což musí být ti, kteří tuto práci budou vykonávat, zaplaceni. Kde na to vezmou Piráti peníze? Kde?

Tak na příklad, Piráti mají v plánu udělat městskou dopravu zdarma. Ale kde vezmou peníze na její údržbu, na zaplacení personálu, na pohonné látky a na mnoho dalších finančních požadavků s tím spojených? Z daní to vzít nemohou, ty chtějí údajně snižovat. Prý dostanou peníze od cizích firem, které budou donuceny platit daně tam, kde podnikají. Je možné, že první rok opravdu nějaké peníze získají, ale pak se jim takové firmy rychle vystěhují z republiky, jak už se stalo v minulosti, viz Siemens a jiní. Jakmile jim skončila daňová svoboda, tak – protože jim to naše nevhodně sestavené smlouvy dovolovaly – byli pryč. Ztratili jsme pro ně přitažlivost. Tím ovšem okradli stát o 10 let daní a pak zmizeli za tou neslavnou oponou.

A co tak vesnice? Tam taky bude veřejná doprava zdarma? Měla by být, když se ve městech bude jezdit bez placení. Jestli ne, tak je to diskriminace a rasismus a to je dnes trestatelné.

Vymáhání osobní hmotné zodpovědnosti politiků a úředníků je další plán Pirátů  tudy rovněž cesta nevede. Jednak se nikdy nedopátrají, kdo co zavinil a když už toho viníka zjistí, tak to bude ten nejnižší z nejnižších a ten nebude mít nic, co by mu mohli sebrat. Je jasnéže nikdo neobviní šéfa samotného, každý si chce udržet své místo. Takže až na pár výjimečných případů se nedostanou nikam. Na skutečné pátrání by museli najmout zkušené analysty, znalé obchodních transakcí, politických a právnických kliček a to by nejen stálo hodně peněz, ale rozhodně by to neskýtalo stálý příjem. A opět, kde na to ty peníze vezmou?

 Chtějí také stíhat jakékoliv jiné přestupky státních úředníků a promptně je pokutovat. Jinými slovy, jednají jakoby všichni úředníci neustále přestupovali zákon. To většinou není ten případ na nižší úrovni a aby vyšetřovali ty vysoce postavené, na to opět potřebují velmi zkušené a znalé vyšetřovatele. A jestliže chtějí každého z těch níže postavených pokutovat, pak moc peněz nezískají, protože tito lidé vesměs nic nemají. Stálý příjem z toho nevydolují. Ovšem vytvoří to spoustu přídavné agendy, úřední šiml bude vesele řehtat, byrokracie naroste až po strop budovy. A – kdo to bude platit?

Stejně tak plánované zveřejňování všech smluv  nejen že lid nemusí vědět úplně o všem, co se kde šustne, protože stejně většině takových záležitostí nerozumí a ještě ke všemu ho nezajímají. Ale různí podvodníci a manipulátoři, ti si snadno z takových informací dovedou vybrat co je důležité a to pak zneužívat ke svému prospěchu. Dále se tímto přístupem vytvoří obrovské množství informací, doslova se tíúřady zavalí a skutečně důležité záležitosti budou takto utopeny v moři zbytečností. Nemluvě o tom, že vystavování všech těchto dokumentů na internetu zabere čas a čas úředníků (a všech ostatních) jsou peníze. Kdo to bude platit? Ty pokuty přestupkářů to nejsou stavu uhradit.

Regulace exekutorů, jednoho exekutora na dlužníka  spíš by bylo vhodné pátrat proč dochází k tolika exekucím, jestli je tím opravdu vinen dlužník anebo špatný zákon? Proč na příklad seberou člověkovi střechu nad hlavou kvůli neplacení zdravotní pojistky? Placení zdravotní pojistky nesmí být povinné, jinak žijeme v diktátorství a v tyranii.

Znám osobně případ, kdy manželka se dvěma mladými dětmi musela platit dluhy z hazardních her jejího manžela, který ji opustil i s dětmi před lety, na děti neplatil, ani se o ně nestaral. Potkala jsem ji v době, kdy jí exekutor zabavoval střechu nad hlavou, takový ubohý, malý domeček, tři metry od potoka, kde byla všude na zdech viděčára, co všecko ten potok dovede. Je to správné, ptám se?

Jako další, Piráti chtějí zabránit únikům zisků z Republiky do daňových rájů. Jak asi to chtějí dokázat? Jak asi? Jinak než důkladným vyšetřovacím způsobem to nejsou stavu docílit. Amerika zkouší to stejné už celé dlouhé roky a mají na to nějaký aparát a zas tak moc toho nezvládli. A opět, takové pátrání stojí hodně peněz. Kdo to bude platit? Takže se dá předpokládat, že ti, kteří nemají patřičné znalosti a snad i konexe budou mít všecko zabaveno, což bude ovšem pakatel. Zato ti, kdo ví, kde zdravit u vrbiček, budou mít vše při starém. Nic se nezmění, pouze velké množství úředníků bude pilně na něčem dlouhodobě pracovat, chodit po chodbách velkých institucí s listinami podpaždí a tvářit se důležitě. A opět, peníze se kutálejí!

Piráti dále chtějí omezit vyvádění zisků, zejména agresivním daňovým plánováním. Jednak není jasné, co ty zisky vyvádějí, což snižuje hodnotu takové zprávy. Předpokládejme, že tam má bývyvážení zisků. A opět, shání šesťáčky od chudáků a zatím jim miliony budou unikat pod rukama. Jestliže je „agresivní daňové plánování“ v rámci zákona, tak nemají co stíhat. Stejně, daňový zákon už je tak vyděračskýže takový nebyl, co lidstvo lidstvem je. A když si někdo ušetří pášestek a chce mít možnost si je taky strčit do své vlastní kapsy, tak jdou po něm jako žraloci. Jako vždycky, ti velcí podvodníci, velko-vývozci získů do daňových rájů budou ponecháni na pokoji, protože to budou jejich známí a kamarádi.

Ve škole jsme se učívali, jak byl feudální systém strašný pro lidi, jak byl krutý a zlodějský. Lidé museli platit šlechtě celý desátek, neboli 10% všeho, co vyprodukovali. Za to jim šlechtici poskytovali ochranu v době válek, kterých bylo – jako dnes – víc než dost. Dneska platíme státu víc než šedesátek na daních a nejrůznějších poplatcích, příjem je zdaňován dvakrát a i víckrát (jednou daň ze mzdy, po druhé DPH a jiné poplatky a kolky) a to je asi lidumilné, protože nám za to dají všecky informace na internet a my si takto můžeme přečíst odůvodnění pro tyto ztráty na vlastním majetku.

Přesunutí státní administrativy na internet je další Pirátská vize, ovšem jaksi nechápou, že to už se děje. Rovněž při vyřizování čehokoliv, na úřadech i v docela malých městech jsou již dnes zavedeni tak, že jednání probíhá snadno a rychle. Jestli na tom budou něco chtít vylepšovat, tak to nemusí dopadnout dobře a opět, bude to stát hromadu peněz.

A je možné, že to stejné se dá říct o většině jejich plánůže už ve skutečnosti jsou zaváděny a Piráti si teď zkouší zajistit obdiv a pochvalu za něco, co už udělal někdo jiný. Jak mně řekl můšéf, když mně oznámil, že nové vedení firmy chce, aby si každý zaměstnanec vypracoval plán práce na příští rok a ten že budou po roce kontrolovat, jestli byl splněn. Řekl mně tehdy: napiš tam jenom to, co už máš uděláno, aby ses nedostala do potíží. Byl to moudrý člověk. Ovšem když přijde na Piráty, tak to není tak moc moudré, spíš je to chlubení se cizím peřím, s jásotem slibovat něco, co už je uděláno, nebo se na tom zrovna pracuje.

Stejně tak Piráty-navrhované zpřísnění podmínek ověřování totožnosti, v případě žádostí o půjčky, jako na příklad nutnost dělat a zálohovat kopie dokladů  to už se taky děje. Žádná banka nechce ztrácet. A jestli k tomu chtějí přidat další byrokracii, tak to bude pouze k naší škodě a opět, všecko se tím prodraží.

Je pravda, že těch změn, které chtějí Piráti provést je velké množství. Je jich příliš mnoho. Na každém kousku zákona si něco našli, ke všemu mají nějaké připomínky. Jestli jsou jejich námitky oprávněné či ne, to nelze jen tak jednorázově posoudit. Je nutno napřed tyto situace dobře prostudovat.

Některé body jejich plánu není možno posoudit ještě z jiného důvodu. Používají totiž terminologii, která často činí celý text nesrozumitelný. Nesoustředí se pouze na zkomoleniny z cizích jazyků, jako to dnes dělá velká část českých úřadů, ale přidávají k tomu zkomolená česká slova, která jsou často i slangová. Rovněž si libují v používání akronymů, které nikde nevysvětlují (správně má být každý akronym plně vypsán při prvním použití v dokumentu). To dělá čtení jejich spisů pro lidi, kteří s těmito zkratkami nejsou obeznámeni, nesrozumitelné. Takžčasto jejich texty působí neprofesionálně, až amatérsky.

Fér – že jo, kámo!

  • JANE K.
(Visited 126 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *