Podivný reportér v letadle a za volantem

Napsal
Sdílet článek

Bez mučení se rovnou přiznám. Jsem také reportér. Podivín? Spíše bych se zařadil mezi neškodné blázny. Jakub Smolík o mně na Fiesta Cupu říkal, že jsem šílenec, a možná ani moc nelhal. Novinářský život mne bavil a v rámci přípravy článků a fotoreportáží jsem i leccos zažil.

S podporou kamarádů horolezců jsem vylezl na řadu „kopců“ jako je například Mont Blanc, Elbrus, všechny nejvyšší vrcholy Balkánu, Řecka a Korsiky. Na příbramském uranovém dolu číslo 16 v lokalitě Háje jsem v sedmdesátých letech s horníky sfáral do pekelné výhně v hloubce přes 1.800 metrů. Zúčastnil jsem se i mnoha potápěčských a přírodovědných a cestovatelských expedic. Ale před tím, než jsem se pokusil se na ně „nominovat“, pečlivě jsem zvážil, zda na to mentálně a fyzicky mám. A když to bylo možné, tak jsem se na danou akci vždy pečlivě připravil.

Ale existují reportéři s odlišným přístupem. Například Matěj Smlsal. Osobně ho neznám, ale v posledních týdnech jsem si o něm dvakrát přečetl. Své skutečně zvláštní, a pro mne nepochopitelné novinářské aktivity, nazval „SMLSALOVINY, aneb jak žít a přežít“. .

První článek byl o jeho osobní účasti na tréninkovém letu akrobatické letecké skupiny The Flying Bulls Aerobatic Team. Hluboce smekám klobouk nad odvahou špičkového akrobatického pilota Jana Tvrdíka, který se odvážil vzít do kokpitu svého akrobatického stroje člověka, jenž svoje schopnosti snášet pobyt v letadle charakterizoval před startem takto:

„Jak zvládáte atrakce na poutích?“ ptá se mě akrobatický pilot Jan Tvrdík, než nastoupím k němu do letounu. Přispěchal jsem s historkou, jak jsem už jako šestiletý po několika minutách strávených na houpačce celou noc zvracel. Od té doby se moc nezměnilo, raději nechodím ani na kolotoče.“

Co k tomu dodat? Snad ještě znovu ocitovat autorovy prožitky za letu:

„Postupně měním barvy. Ze své klasické na zelenou, a když jsem hlavou dolů, tak na rudou. Poté opět na zelenou. Jakmile dolétáme sestavu, chce se mnou Honza dělat ještě další akrobatické prvky ve vyšším přetížení. Žádám ho, ať co nejdříve přistaneme.

Myslím na Honzova slova před odletem, že „zatím se tu nikdo nepozvracel, vždycky až potom“. Jenže v okamžiku, kdy už po akrobacii míříme relativně přímo na přistání, se ujímám premiantství. Ano, útroby se ozývají, zvládám však nakonec alespoň nic nepustit z pusy ven.“

„Po přistání mi je pořád hrozně špatně. Vedou mě k hangáru a pokládají na zem. „Lehněte si na záda a uzemněte se,“ říká mi pilot Jan Rudzinskyj. Několik minut ležím. A ještě několik dní poté se mi motá hlava.“

Možná je to divné, ale Matěje Smlsala vůbec nelituji. Spíše ty akrobatické piloty.

Další Smlsalova novinářská akce podobného typu byla neméně „výživná“. Rozhodl se totiž stát se „pokusným králíkem“ a pod dohledem instruktora Marka Kohoutka osobně podstoupit test vlivu alkoholu v podobě dvou desetistupňových piv na řízení automobilu. Byla to reakce na návrh poslanců ODS, aby i u nás, podobně jako ve většině vyspělých zemí Evropy, byla povolena hraniční hodnota alkoholu v krvi 0,5 promile

Reportér deníku iDnes TV si střízlivý vyzkoušel slalom, losí test, brzdění na hlasový pokyn a na vizuální pokyn. V úvodu akce reportér Smlsal prohlásil, že prý není zvyklý pít  Poté vyžahl dvě desítky a šel na věc. A já nesmírně lituji, že jsem u toho nebyl, protože dle zveřejněného článku to byla skutečně skvělá groteska. Abych vás nemohl uvést v omyl nepřesnými formulacemi, použiji raději citace z článku na iDnes TV:

„Reportér vyzkoušel, jaký vliv na něj za volantem bude mít takové množství alkoholu. Při jízdě se smál, křičel, usínal, jízda byla odvážnější, agresivní, nepřesná a délka brzdné dráhy se prodloužila až o několik metrů.“

„Záleží také, zda člověk jedl, zda pije na sluníčku. Rozdíl je vidět hned v první disciplíně – ve slalomu. Zatímco za střízliva jsem jezdil pěkně blízko tyček, po dvou pivech některé přímo přejíždím a s volantem mnohem více cukám.“ okomentoval svou jízdu reportér.

V losím testu, tedy projíždění mezi kužely, se ukázalo, že oproti střízlivému stavu byl Smlsal agresivnější.

„Nejprve jste jel přesně, držel jste konstantní rychlost na padesátce. Pod vlivem už jízda nebyla dost přesná, oba jsme tam lítali jako nudle v bandě, vy jste dokonce ještě přidával rychlost. A při vracení doprava jste pozdě reagoval oproti tomu, kdy jste jel střízlivý,“ řekl Kohoutek.

Velmi výstižná je rovněž následující věta instruktora:

„Zatímco za střízliva Smlsal brzdil zaražený do sedačky s vykulenýma očima, po dvou pivech měl výraz „chce se mi spát a je mi to jedno“.

Nevím, jakou vypovídající hodnotu může mít test prováděný tímto podivným člověkem. Buď je to komik, nebo pitomec. Nedovedu si představit, za jaké blbosti Smlsalovin bude ještě iDnes TV utrácet peníze. Ale typ bych měl. Pan Smlsal se přihlásí do soutěže v pojídání vepřových párků. A těsně před jejím začátkem oznámí, že je vegan. To určitě nepřežije!

VÁCLAV HUSÁK

(Visited 49 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *