PODSTATU REHABILITAČNÍCH ŘÍZENÍ ZASTÍNIL OSTRÝ SPOR O RESPIRÁTOR

Napsal
Sdílet článek

Ve středu 21. 7. 2021 rehabilitoval Okresní soud Bratislava I. čtyři muže, kteří byli za minulého režimu nezákonně perzekuováni. Ve dvou případech šlo o občany bývalé Německé demokratické republiky (NDR), kteří se chtěli přes Československo dostat na Západ, v dalších dvou případech o svědky Jehovovy, kteří odepřeli vojenskou službu:

Mike Mutterlose (1968) z Langeselbodu, Německo

  • se dne 22. 8. 1988 pokusil překročit československo-rakouskou hranici; byl zatčen, uvězněn a 6. 9. 1988 letecky deportován do NDR;
  • jeho účast na soudní rehabilitaci vyslovil senát pod vedením JUDr. Marty Hirešové.

Vladimír Vojenčiak (1939-2019) z Veľkých Teriakovců, Slovensko

  • byl od 26. 2. 1969 do 11. 7. 1970 ve výkonu trestu, protože opakovaně odepřel vykonat vojenskou službu;
  • účast na soudní rehabilitaci vyslovil senát pod vedením Mgr. Pavla Tomíka.

Michael Lewald (1966), nyní z Prattelnu, Švýcarsko

  • navzdory tomu, že je hluchoněmý, se na vlastní pěst pokusil dostat na Západ; nejprve chtěl 5. 8. 1985 nenápadně prozkoumat terén; pohraničníkům se však zdál podezřelý, a tak ho asi 200 metrů před československo-rakouskou hranicí zadrželi, dali na 4 dny do vazby a poté ho předali východoněmecké tajné policii STASI;
  • účast na soudní rehabilitaci vyslovil senát pod vedením JUDr. Rolanda Keménye.

Ján Lászlo (1925-2004) z Veľkého Peseku, Slovensko

  • odepřel v roce 1959 vojenskou službu, za což byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 15 měsíců nepodmíněně;
  • jeho účast na soudní rehabilitaci vyslovil senát pod vedením JUDr. Branislava Harabina.

Jednání o rehabilitačních návrzích proběhla vcelku bez problémů. Prokurátorka JUDr. Nina Vančíková uznala, že bezpráví způsobené za minulého režimu je třeba napravit a vyslovení soudní rehabilitace je k tomu účinný právní nástroj.

Jediný problém vyvstal, když se prokurátorka domáhala toho, aby si předseda senátu JUDr. Branislav Harabin a přísedící Ing. Pavol Ščepán nasadili při jednání respirátory. Ti to odmítli s tím, že k tomu není žádný právní podklad. Prokurátorka si však trvala na svém a debata mezi nimi se postupně vyostřila. Zatímco prokurátorka trvala na tom, že má právo na ochranu zdraví a odvolávala se na hygienický předpis z května tohoto roku, soudci tvrdili, že jsou zdraví, mají vůči prokurátorce dostatečný fyzický rozestup a nijak ji neohrožují. Předpis, na který se prokurátorka odkazovala, označili za protiústavní, s tím, že nebyl publikován ve Sbírce zákonů, a tudíž nemůže být pro občany závazný. JUDr. Harabin nakonec dodal: „Je to stejně neústavní, jako kdyby stavební úřad rozhodl, že moje manželství se rozvádí.“ Nato prokurátorka opustila jednací síň a jednání bylo dokončeno bez její přítomnosti.

  • L. Müller

(Visited 144 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *