Policista, který referoval o násilnostech ve Stuttgartu, bude zřejmě obviněn z rasismu

Napsal
Sdílet článek

Pamatujete si na tento článek, ve kterém jsem upozornila na video z nedávných nepokojů ve Stuttgartu, na němž bylo možno slyšet výpověď policisty, který byl svědkem zásahu? Jak se dalo očekávat, tak nadřízené orgány nenechala nahrávka v klidu. Nejprve byla  zcenzurována na youtube a posléze se začalo zjišťovat, kdo je jejím původcem. Co vadilo nejvíc? Podle všeho to, že policista prozradil ne zrovna “jemným” výrazivem fakt, že nepokojů se účastnili především černoši a Arabové.

Policista nenechal posluchače na pochybách o tom, kdo se nepokojů účastnil tím, že vykřikl “Nur kanacken!!”, což je v němčině výraz, který se používá třeba pro tureckou nebo arabskou menšinu či černochy. Samozřejmě jde o výraz poněkud expresivní, asi jako kdyby zde policista vykřikl: “samí čmoudi!!”.

Stuttgarter Nachrichten uvedl pod titulkem „Policie vyšetřována pro rasistické nahrávky ve svých řadách“, že do této záležitosti je nyní zapojen státní zástupce a zkoumá její trestní relevanci. Oddělení pro úřední trestné činy policie ve Stuttgartu se zabývá možným porušením pracovních povinností. V současné době se předpokládá, že úředník poslal hlasovou zprávu kolegovi přes WhatsApp. Jako autor zprávy byl již označen důstojník policejního ředitelství ve Stuttgartu. 

Co se teď s policistou stane?

V současné době se o tom samozřejmě dá jen spekulovat. Každý státní úředník je povinen zachovávat mlčenlivost a nesmí informovat třetí strany o úředních záležitostech. Podle názoru autora se důvěrnost vztahuje také na ty kolegy státního zaměstnance, kteří nemají nic společného s danou akcí.

Odesláním hlasové zprávy by tedy mohlo dojít k porušení předpisů státní správy. Toto údajné provinění podléhá disciplinárnímu právu. Je velmi pravděpodobné, že policista bude brzy vyslán do na jiné pracoviště a bude tam pokračovat, dokud nebude konečně rozhodnuto o jeho osudu. Na to, aby byl zcela propuštěn od policie, by musely být prokázány konkrétní trestné činy.

I když to nikdo nepřizná, v takovém postupu by neměl být podceňován politický a mediální tlak. Je totiž celkem jasné, že politici i média si na policistovi, který se nebál pojmenovat věci pravými jmény, budou chtít přihřát svoji “polívčičku”. Tedy pustí se do honu na “xenofoba a rasistu”, což je obzvlášť nyní, v době protestů BLM, velmi aktuální téma. Navíc, příjemcem zprávy byl kolega tohoto policisty a ten ji pustil dále. To by v konečném důsledku mohlo znamenat i jeho stíhání.

Případ je teprve na začátku a je jisté, že policista potrestán bude. A stejně tak je jisté, že jak bude potrestán policista, nebude potrestána drtivá většina účastníků rabování, ničení a fyzických útoků vůči zasahujícím policistům. Ze zhruba 500 účastníků pouličních nepokojů zatkli pouhých 24 a je velmi nepravděpodobné, že by dohledávali tu zbývající většinu.

Jaký bude konečný trestní verdikt se teprve dozvíme. Za sebe tipuji, že policista bude proprán médii coby rasista a nakonec nejspíš i propuštěn ze služby jako exemplární případ, aby náhodou v budoucnu opět některého jiného policistu nenapadlo upozorňovat na etnicitu pachatelů.

 

(Visited 216 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *