Požáry ve Francii: Plní muslimové nedávnou výzvu k džihádu?

Napsal
Sdílet článek

Zprávy o požárech hned na několika místech Francie při současných událostech v Libanonu i v záplavě mnoha dalších zpráv tak nějak zapadly. Jenže je to pouze několik málo dní, co bylo v televizi Muslimského bratrstva zveřejněno video, které natočili propagandisté ISIS. A právě na tomto videu nabádají své soukmenovce v západních zemích, aby začali džihád a to nejlépe džihád ohněm.

O nové výzvě jsem psala v tomto článku, kde se můžete podívat i na inkriminované video  a – po pravdě – jsem očekávala, že brzy skutečně začne někde hořet. A možná dojde i k dalším útokům a to nejen ohněm, ostatně stále nevíme, co skutečně stojí za výbuchem v Bejrútu. Poslední výzvu nelze brát na lehkou váhu. Několik dalších výzev z posledních měsíců vzešlo od různých imámů, tentokrát však jde o výzvu ISIS. Tato výzva má mnohem větší váhu, protože sympatizanti i vojáci ISIS jsou po celém světě, s čímž se netají ani propagandistické video. A především vojáci ISIS, nasunutí do Evropy, jen čekají na rozkazy. A před pár dny rozkaz přišel.

Požáry rozptýlené silnými středomořskými větry se rozšířily v několika městech v regionu Marseilles ve Francii. Nejméně 22 lidí bylo zraněno, zničeno bylo několik podniků a evakuováno muselo být 2700 turistů, obyvatel pečovatelských domů a dalších lidí. Asi 1800 hasičů, podporovaných letadly a vrtulníky, bojovalo s nejhoršími požáry v noci kolem města Martigues. Dnes ještě hašení pokračovalo více než 14 hodin poté, co požáry včera  vypukly.

Plameny se rychle rozšířily ze zalesněné oblasti směrem k pobřeží, požár se dostal osm kilometrů daleko, přešel přes obytné oblasti a více kempů. Hasiči spěchali evakuovat táborníky po souši i po moři. Příčina požárů není známa. Osm civilistů a 14 hasičů utrpělo lehká zranění při požáru v Martigues a pět dalších bylo zraněno u dalších požárů, které vypukly v oblasti. Ostatní požáry byly pod kontrolou ve městech Port-de-Bouc, Aubagne-Carnoux, Gignac-la-Nerthe a Fontvieille.

Vzhledem k tomu, že i ve středu ráno vál relativně silný vítr a panovalo suché a horké počasí po celé Francii, úřady zakázal v této oblasti jakékoli rozdělávání ohňů nebo provádění stavebních prací, při kterých by mohly vznikat jiskry. Opatření platí do té doby, dokud požáry nebudou uhašeny.

Takže v jednom regionu vzniknou ve stejnou dobu na několika různých místech požáry a nikomu to není divné? Dáme-li si do souvislosti fakt, že v této oblasti žije velmi početná muslimská komunita, stejně jako skutečnost, že před pár dny byla právě tato komunita vyzvána k tomu, aby rozdělávala co nejničivější požáry, je celkem jasné, “odkud vítr vane”.

Tentokrát bych si dovolila tvrdit, že nejde o spekulaci. Vždyť i v inkriminovaném videu ISIS tvrdí, že jejich vojáci už mají z minulosti na svědomí nejen požáry v Kalifornii, ale také v Austrálii nebo Řecku. Pokud by začalo hořet na jediném místě, mohlo by jít o náhodu. Ale takto? Hlavně bude zajímavé sledovat, k jakým závěrům dojdou vyšetřovatelé. Zametou vše pod koberec coby “náhodná vzplanutí”??

(Visited 559 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *