Právní bitva o udržení otevřeného Pražského hradu se vrací k soudu

Napsal
Sdílet článek

Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl.  Klíčovým úspěchem bylo to, že dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatuje, že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím. Další prodlužování zákazu vstupu se tak stalo neudržitelným. Hradní papaláši však proti rozhodnutí podali dvě kasační stížnosti. Jedné z nich Nejvyšší správní soud nyní vyhověl a věc vrátil k Městskému soudu. Kauza tak pro Kverulanta nekončí a čekají ho další soudní výdaje. 

 

Počátkem října loňského roku prezident Zeman zcela uzavřel celý areál Pražského hradu. Totální zákaz vstupu platil půl roku. Podle Kverulanta byl Zemanův postup ukázkou arogance. Hrad v historii zavřeli jen němečtí okupanti. Proto Kverulant.org v půlce března 2021 Miloše Zemana dopisem vyzval, aby vrátil Hrad veřejnosti, zpřístupnil jej a zrušil ponižující kontroly. To se nestalo, a tak se Kverulant o otevření soudil. Soud vyhrál. Podrobnosti naleznete v kauze Jak Kverulant otevřel Pražský hrad.

Hradní papaláši se však proti rozsudku zpřístupňující Hrad veřejnosti podali dvě kasační stížnosti. Kasační stížnost podalo Hamáčnovo ministerstvo vnitra a správa Pražského hradu. S jistou nadsázkou lze jejich obsah shrnou takto: Vnitro dál trvá na tom, že na sprostý lid musí být přísnost a že se poddaní nemají courat vrchnosti pod okny. Správa Pražského hradu vnitru přizvukovala a navíc se nemohla smířit s tím, že Kverulant vůbec nepoprosil hradní pány o souhlas s konáním veřejného shromáždění u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Správa Pražského hradu navíc v dovolání namítala, že měla být účastníkem řízení před prvoinstančním Městským soudem.

Počátkem července Kverulant na výzvu Nejvyššího správního soudu zaslal svoje vyjádření ke kasační stížnosti. Opakuje v něm, že nádvoří Hradu bylo minimálně od roku 1976 vnímáno jako veřejné prostranství: „Od té doby by ke změně charakteru využití území muselo dojít právem předjímaným postupem, ke kterému ovšem nedošlo. Územní plán předpokládá, že místo je (a bude) veřejným prostorem, územně analytické podklady to stanoví a zápis v katastru rovněž. Všechny možné znaky veřejného místa, stejně jako jeho evidenční záznamy jsou tedy dány. Právní titul k omezení takového charakteru pak dán není.“

Nejvyšší správní soud nyní rozhodl o kasační stížnosti a zrušil napadené rozhodnutí Městského soudu v Praze.  Uváděným důvodem je, že soud nejednal i se Správou Pražského hradu. Městský soud v Praze tedy musí věc projednat znovu a vyrovnat se s argumentací Správy Pražského hradu, která tvrdí, že areál Pražského hradu veřejným prostranstvím není.

Zrušení prvoinstančního rozsudku možná bude znamenat, že vnitro bude po Kverulantovi chtít zpátky uhrazené náklady řízení.

Kauza pro Kverulanta nekončí a čekají ho další soudní výdaje ve velmi důležitém zápase o to, zda bude kus našeho hlavního města patřit lidem nebo papalášům. Pokud se i vám arogantní chování problematického prezidenta příčí, podpořte naše úsilí v této kauze jakkoliv malým, zato však pravidelným měsíčním darem.

  • Vojtěch Razima
Jak se Vám líbil článek?
(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *