Predikce

Napsal
Sdílet článek

Náš mateřský jazyk je nádherný, miluji ho. Jako čtenář, občasný pisálek, ale hlavně má češtinu rád můj sluch. Na rozdíl od jazyků, kde, kdyby to bylo možné, by se mi ucho zkroutilo.

Není to tak dlouho kdy se nadmíru používal výraz víceméně a jakoby. Snad každý nějakým způsobem preferuje – avšak s mírou – nějaký svůj výraz, ale i z úst moderátorů v médiích jich bylo slyšet příliš mnoho. Zmiňované výrazy vnímám převážně jako slovní nic neříkající „vatu“.

Velmi často se v poslední době vyskytuje, hlavně v projevech politiků, (verbálních či psaných) slůvko PREDIKCE. Predikujeme, je predikováno…

Wikipedie

PREDIKCE znamená předpověď či prognózu, co se stane nebo nestane v budoucnosti. Na rozdíl od věštění nebo hádání se slovo predikce obvykle užívá pro odhady, opřené o vědeckou hypotézu nebo teorii. Predikce se potvrzuje nebo vyvrací zkušeností, která ovšem často přichází až v okamžiku, když už se chyba nedá napravit.

Predikce mají pro život velký význam a lidé se o ně odjakživa snažili. Věštili z různých nepravidelných jevů, které se zdály souviset s budoucímu událostmi. A dodnes se věští z ruky, z karet apod.

Všimli jste si, že ministryně financí a ministr zdravotnictví velmi často používají výraz predikce, předpověď, odhady, prognóza, předpoklad, plán…? Není to tak dlouho co se pan premiér „mazlil“ na svém facebooku s věštěckou koulí.

Ti naši „nahoře“ jistě ví co a proč dělají.

P. S. Ví jistě ti naši „nahoře“ co a proč dělají?

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 115 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *