Překvapivý rozsudek nad džihádistou, který chtěl útočit na LGBT průvodu, v muzeu i autobusu

Napsal
Sdílet článek

Možná si pamatujete na případ muslima, který loni plánoval útočit na průvod LGBT. Tento muslim však také plánoval zrealizovat několik útoků na rušných místech Londýna, většinou tam, kde je nejvíc turistů. Oproti běžným zvyklostem byl tento džihádista odsouzen na doživotí, s možností propuštění nejdříve za 25 let.

Mohiussunnath Chowdhury, (29 let), plánoval útočit v muzeu Madame Tussauds, na průvodu gay Pride a v otevřeném vyhlídkovém autobusu. Hodlal použít různé zbraně, především však plánoval vraždit s pomocí  nože a dodávky, k útokům mělo dojít v loňském roce. Prý ho poháněly „sny o mučednictví“ . Nakonec byl zatčen tři dny před gay průvodem v létě 2019 poté, co nevědomky prozradil své plány tajným policistům.

Chowdhury se jim chlubil, že už dříve u soudu oklamal porotu, která ho očistila v případě útoku mečem na policii před Buckinghamským palácem při předchozím soudním přelíčení v Old Bailey v prosinci 2018.

Porota ho však při samostatném následném procesu shledala vinným z teroristických trestných činů v únoru, jen o něco více než rok po předchozím osvobozujícím rozsudku. Chowdhury dostal ve čtvrtek u Woolwichského  soudu doživotí.

Džihádista byl odsouzen za to, že se podílel na přípravě teroristických činů, shromažďoval informace, které by mohly být užitečné pro někoho, kdo připravuje teroristický čin a šířil teroristické publikace.

Čtyři tajní policisté, vydávající se za podobně smýšlející džihádisty, se s ním spřátelili a sledovali Chowdhuryho poté, když ho porotci v prosinci 2018 očistili od napadení policistů mečem s pokřikem „Allahu Akbar“. Do týdne po svém propuštění začal zveřejňovat extremistické zprávy na internetu. Během pětiměsíční sledovací operace shromáždili detektivové zásadní informace o Chowdhuryho myšlení a plánech poté, co si získali jeho důvěru.

Bývalý prodavač kuřat se na svůj případný útok připravoval zvedáním činek, procvičováním bodání, nacvičováním technik poprav, stejně jako rezervací střeleckého výcviku a snahou získat skutečnou zbraň. U soudu zaznělo, že měl v telefonu dokument nazvaný „Pokyny pro provádění teroristických operací“, který obsahoval instrukce, jak zabíjet lidi noži.

Prokurátoři u soudu potvrdili, že Chowdhury chtěl „rozpoutat smrt a utrpení“ na nemuslimech poté, co byl ovlivněn kázáními kazatelů, jako byl Anwar Al-Awlaki z al-Kajdy. Chowdhury řekl jednomu tajnému policistovi, že může napadnout milion nevěřících, pokud bojuje za „potěšení Alláhovo“.

Jeho sestra Sneha Chowdhury, (26 let)  byla usvědčena z  trestného činu nezveřejňování informací o teroristických činech, za což teprve bude souzena. Přestože věděla, že její bratr očekává, že při některém útoku zemře, rozhodla se, že policii o spiknutí neřekne.

Doživotní trest se tedy poněkud vymyká praxi, která je běžná zejména v posledních letech, kdy dostávají muslimové velmi mírné tresty, případně bývají seznáni psychicky nemocnými.

Na druhou stranu je však alarmující, že byl již jednou osvobozen v případě napadení policistů mečem. Vzhledem k tomu, že k činu došlo na poměrně exponovaném místě a také k faktu, že ulice jsou plné kamer, je neuvěřitelné, že si mohl poté, co napadl policisty mečem, nadále chodit na svobodě a připravovat nové útoky.

(Visited 200 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. sekvence priorit v mainstreamu (kde < je chápáno jako matematický symbol):

    bílí < židé < černí < muslimové < lgbt

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *