Případ jako ze Švejka – jenže u nás a teď

Napsal
Sdílet článek

Kdyby žil v současné době Jaroslav Hašek,určitě by měl o čem psát. Jenže si nejsem jistý,jak by tento břitký kritik lidské pitomosti v současné době dopadl. Asi tak,jako pan hostinský Palivec za pověstný výrok o mouchách .Nebo jiní nešťastníci z jeho Švejka za ,,schvalování atentátu” na pana arcivévodu .Samozřejmě,ten atentát se tehdy neměl vůbec stát, právě tak jako mnoho dalších, které připravily o život nevinné lidi. Ale trestat někoho tak tvrdě za nějaký výrok,kterým sám o sobě nikomu neublíží, pouze vyjádří svůj názor,je poněkud nesmyslné.

Znovu při té příležitosti vzpomínám na Švejka ,kde se v jedné kapitole hovoří o soudci,který se zbláznil a za jakýsi nepatrný prohřešek odsoudil okamžitě provinilce k trestu smrti oběšením. A hned poručil zřízenci,aby ho odvlekl na dvůr a pověsil na klepadle na koberce.Naštěstí se to neuskutečnilo a nemocný pan soudce skončil na v blázinci.  Výrok paní soudkyně,která odsoudila nedávno u nás jistého pána za jakýsi nešťastný výrok a projevení svého názoru na  7 let (!!!) do vězení, se tomu podle mne už poněkud blíží.Velmi mi to připomíná 50. léta komunistické totality se soudcem Urválkem a dalšími podobnými ,, muži totalitního zákona”,kteří ovšem dávali za něco podobného vysoké tresty či tresty smrti. A připomíná mi to také proces s panem Škutinou,který za výrok o prezidentu Novotnému dostal rok vězení. A později ještě čtyři za další výroky.

V současné době žijeme v demokratickém státě,kde by k něčemu podobnému nemělo  rozhodně docházet. A kde by si to měli zákonodárci pohlídat. Podle mne by měl mít každý občan právo vyjádřit svůj názor,ať je jakýkoli. Samozřejmě záleží na tom jedinci,aby si předem rozmyslel,jestli ten publikovaný názor není hloupé plácnutí a nebo jestli tím někoho hrubě neurazí. Pak je lépe si to tedy říci mezi přáteli u piva. Ale i tak by asi měl být trestán jen nějakým napomentím apod.  Rozhodně ne sedmi lety vězení!Ne žijeme přece v době  divokého západu  soudce Roy Beana nebo v městě Placerville ( Hangtown) ,kde se za všecko věšelo.. Pokud se tímto rozsudkem paní soudkyně máme vracet do Švejkovy doby nebo do jiných horších,je to velmi smutné a alarmující. Jde o naše práva a naše svobody. A zřejmě i snahu o zastrašení,aby se lidé báli projevit byť i nevinný názor.A to je alarmující.Snad by měl své k tomu říci i Ústavní soud či Senát. Nevím, nejsem odborník,to musí řešit jiní .Já mohu říci jen,že proti řešení případu,jak to provedla podivná paní soudkyně , jako občan protestuji ! 

  • Vladimír Kříž
(Visited 194 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

  1. Autor blogu se tímto omlouvá laskavému čtenáři za chybu,kterou neúmyslně učinil.Pán nebyl odsouzen na 7 ,ale ,,pouze”6 let.Myslím ale,že na celkovém otřesném a celém ostudném případu to naprosto nic nemění.VK.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *