Proč já nepůjdu do připravované války s Ruskem

Napsal
Sdílet článek

Na základní jednoroční vojenskou službu jsem narukoval v roce 1982 z Tábora do nedaleké Příbrami. Jelikož jsem byl vysokoškolák, chodil jsem již během studii na vojenskou katedru při vysoké škole, absolvoval jsem úvodní soustředění, které trvalo čtrnáct dní, pak jsme měli vojenskou přípravu vždy v úterý po dobu dvou let a v závěru, ve třetím ročníku školy jsme byli na závěrečném soustředění v Prachaticích po dobu pěti týdnů.

Byl jsem vyškolen a vycvičen na velitele motostřelecké čety, naší zbraní byl obrněný transportér OT 64 SKOT. Pro neznalce vojenské historie a techniky jen na vysvětlení: SKOT byl společný projekt našeho a polského vojenského průmyslu, pohyboval se po souši i na vodě, osádku tvořilo 10 mužů, začal se vyvíjet od roku 1959 a v některých armádách slouží s úspěchem dodnes. Cena, oproti variantám obrněných transportérů nám nyní vnucovaných ze Západu je nesrovnatalné, kvalita myslím také, avšak opačným směrem.

Po narukování do Příbrami jsem však byl zařazen k automobilní vojsku, v Příbrami byl provozní prapor velitelství 1. armády a já se stal velitelem automobilní čety, začal jsem jako svobodník, po půl roce jsem byl podporučík.

My absolventi jsme přísahu neskládali slavnostně, před rodiči, manželkami, přítelkyněmi, svými dívkami na náměstí posádkového města, ale podepsali jsme ji na štábu praporu. Dobře jsem ji přečetl a pamatuji si ji dodnes, protože jsme ji pak učili vojáky svoji čety. Závěr přísahy zde kopíruji:

Pro obranu socialismu jsem vždy připraven stát pevně v řadách ozbrojených sil Československé socialistické republiky po boku Sovětské armády i armád ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům a nasadit i svůj život k dosažení vítězství.

Tak přísahám!”.

Tak tedy už z tohoto principu nemohu jít do připravované války s Ruskem, novodobého tažení “Drang nach osten”, které se připravuje na východě. Sen dobyvatelů “východních prostorů” je odvěký. Já osobně miluji historii, zejména vojenskou a je to moje jedna z volnočasových aktivit. Přečetl jsem si o obrovské armádě císaře Napoleona I. Bonaparta, základní informace cituji z Wikipedie:

Grande Armée, česky Velká armáda byla pozemní císařská armáda Napoleona Bonaparte během napoleonských válek. V letech 1804–1809 tato armáda vyhrála několik důležitých bitev, které umožnily napoleonské Francii získat kontrolu nad většinou Evropy. Byla to jedna z největších armád vůbec. Po francouzském tažení do Ruska však utrpěla velké ztráty, ze kterých se již nikdy nevzpamatovala.

V Evropě naverbovala jednotky z okupovaných a spojeneckých národů a před francouzským tažením do Ruska v červnu 1812 tak čítala až 685 000 mužů.

125 000 Francouzů

337 700 Němců a Nizozemců

95 000 Poláků

35 000 Rakušanů

30 000 Italů

20 000 Prusů

15 000 Švýcarů

9 800 Dánů a Norů

4 000 Portugalců

3 500 Chorvatů

Podle odhadů se z Ruska vrátilo nanejvýš 70 000 mužů, ale bojeschopných zůstalo necelých 10 000. Zbytek byly zubožené lidské bytosti, zničené hladem, mrazem a tyfem. Ruské tažení skončilo, válka tehdy nikoliv.

Už z tohoto důvodu, že v Rusku zkrachovala do té doby největší armáda světa, nepůjdu do války s Ruskem.

Další dobyvatel východních prostor byl německý kancléř a vůdce Adolf Hitler. Svoje úvahy o tomto psal již mnoho let před válkou ve své knize „Mein Kampf“. Hitler zahájil operaci Barbarossa (krycí kód tažení na východ) před osmdesáti lety. Síly Němců a spojenců byli:

(opět citace z Wikipedie)

3,9 milionu vojáků,

3 600 tanků,

4 389 letadel

Ztráty z Operace Barbarossa podle novějších bádání byly:

více jak 1 000 000 vojáků zabito, raněno a nezvěstní

Podle oficiálních německých dobových zdrojů:

250 000 mrtvých

500 000 raněných

25 000 pohřešovaných

2 093 letadel sestřelených a zničených

2 758 tanků zničených a vyřazených

Jak řekl vůdce v rozhlasovém projevu na začátku války, “Až začne operace Barbarossa, celý svět zatají dech a ani nehlesne”. Ano svět zatajil dech a ani nehlesl už na konci první válečného roku, kdy se dosud neporažený Wehrmacht dostal poprvé do velmi svízelné situace

Opět z Wikipedie:

Zoufalá situace, do které se dostala vojska osy na konci roku 1941, měla několik příčin. Hlavní příčinou neúspěchu byla vzrůstající síla Rudé armády v kombinaci s řadou dalších faktorů, které výrazně snižovaly bojeschopnost a výkon Německa i jejich spojenců. Těmito faktory bylo zejména přetížení jednotek, vážná dopravní a zásobovací situace, oslabení a velké ztráty jednotek v bojích. Nedostatek pěchoty, který se začal projevovat již 1. září 1941 se Němcům do konce války nepodařilo vyřešit. Některé faktory poukazují na podobnost s Napoleonovým tažením do Ruska v roce 1812. .A proto ani z toho důvodu nepůjdu do války s Ruskem.

Další faktorem je slovanská vzájemnost. Jsem Slovan, chci, aby naše vlast žila se všemi národy a státy světa v míru a spolupráci. Ale s některými národy jsme si blíž, jelikož jsme příbuzní. Rozumíme si více. Máme mnohdy společnou, veskrze mírovou koexistenci. „Slovan jsem a Slovan budu, černé čižmy nosit budu, černé čižmy od čižmára, ostruhenky od kovára, šablenka brůšená bude moje žena“. Mnozí jistě znají ten krásný obraz Mikuláše Alše. Hovoří za vše.

Proto ani z tohoto důvodu nemohu jít do války s Ruskem.

Nu a v neposlední řadě nás Sovětský svaz v roce 1945 osvobodil, respektive 90 % našeho území, položil za naší svobodu cca 140 tis. lidských obětí, stálo ho to obrovské materiální náklady a ukončil na našem území ve slavných májových dnech 1945 Druhou světovou válku. Ani z toho důvodu nepůjdu do války s Ruskem.

Již potřetí se nás Západ snaží vmanévrovat do války s Ruskem. Poprvé 1914 – 1918 přímou vojenskou účastí. Zpívalo se tehdy v dobové písničce “červený šátečku kolem se toč, já mám jít na Rusa (Srba) a nevím proč“…Nejvíc legionářů a přeběhlíků jsme měli na Ruské straně fronty a tato válka skončila naší samostatností.

Podruhé, ne vojensky, ale hospodářsky nás zatáhlo do války s Ruskem 1941 – 1945 Německo, také zde to skončilo naší znovunabytou samostatností.

Po třetí nás už snad do podobného vojenského dobrodružství s Ruskem nevmanévrují. Myslím, že nás občanů, pamětníků je víc a že spolu se mnou do války s Ruskem nepůjdou ti, kteří přinejmenším jako já, kdysi přísahali.

  • Ing. Břetislav Koláček

(Visited 191 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. Američtí neoconi sledují svůj cíl Russia delenda est. Jsou to zakuklení trockisté. Snaží se Rusko zničit stejně jako jejich předchůdci v roce 1917.

    https://voxpopuliblog.cz/russia-delenda-est/

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *