Řecko opět otevírá hraniční přechod s Tureckem, přes který se zjara dobývali vetřelci. Pošle tam Erdogan invazisty znovu?

Napsal
Sdílet článek

Všichni jistě máte v dobré paměti události z přelomu března a dubna, kdy došlo k pokusu o dobytí řeckých hranic ze strany Turecka pomocí nelegálních invazistů, dle všeho i kriminálníků a členů různých islámských  bojůvek. Invazisté, především z Afghánistánu a Pákistánu, se pokoušeli překonat hranici v oblasti řeky Evros také s pomocí Turky dodaným slzným plynem či zápalnými láhvemi.

Po těchto zkušenostech by se dalo očekávat, že Řecko ponechá hranice, které uzavřelo v době, kdy se kvůli koronaviru uzavíraly hranice po celé Evropě, uzavřené. O to spíš, že v posledních měsících došlo mnohokrát k narušení řeckého vzdušného prostoru, ale i výsostných vod či dokonce řeckého území v okolí řeky Evros.

To ovšem není vše! Erdogan se sám netají tím, že považuje 23 řeckých ostrovů v Egejském moři za Turecké a k dovršení všeho uvedeného nedávno vyšlo najevo, že už několik let existuje plán na obsazení Řecka Tureckem. V této situaci by tedy asi jen málokdo očekával tolik vstřícnosti ze strany Řecka k Turecku.

Vládní mluvčí Stelios Petsas oznámil otevření hraničního přechodu Kastanies na řecko-turecké hranici v Evrosu. Od středy budou otevřeny severní brány do země. To jsou hraniční přechody Evzoni, Kakavia, Krystallopigi, Promachonas, Nymfaia, Kipi, stejně jako Kastanies. Toto rozhodnutí souvisí s obnovením řeckého cestovního ruchu, neboť ve stejný den začínají zahraniční lety z většiny zemí světa, s výjimkou Británie, Švédska, USA, Ruska Izraele, Kataru, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Severní Makedonie. Turisté mohou do Řecka bez povinných testů.

Hraniční přechod Kastanies byl od konce února 2020 uzavřen kvůli shromáždění tisíců nelegálních vetřelců na turecké straně hranice. Řecké úřady se v obavách z masivního přílivu nelegálních invazistů  rozhodly okamžitě uzavřít hraniční přechody a zabránit jim ve vstupu. Hranice pak zůstaly až dosud uzavřené.

Mnozí si však kladou otázku, proč se hraniční přechod znovu otevírá, když uvážíme, že jen v letošním roce Turecko rozpoutalo invazi, pohrozilo, že napadne řecké ostrovy ve východní části Egejského moře, napadne zbytek Kypru, slíbilo ukrást řeckou ropu a plyn na jih od Kréty, prohlásilo, že rozpoutá novou invazi v okolí Evrosu, a vedlo falešnou zpravodajskou kampaň proti Řecku.

Co tedy myslíte, že vede Řeky k tomu, aby hranice otevřeli? Občané pohraničních oblastí, kteří dlouhodobě na invazi doplácí nejvíce, už dávno protestují. Přesto je pravděpodobně čeká další vlna invaze, zřejmě nesrovnatelně mohutnější, než byla ta jarní. Já osobně vidím za otevřením hranic s Tureckem to, že je zadlužené Řecko vydíráno ze strany EU, která šla při všech problémech na ruku Turecku.

Bude tedy zajímavé sledovat, co se bude v příštích dnech právě na těchto hranicích, na kterých bylo zjara tak „horko“, dít.

5/5 - (1 vote)
(Visited 157 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *