Řecký admirál: „Máme dostatek střel na to, abychom potopili turecké námořnictvo dvakrát za sebou“

Napsal
Sdílet článek

Situace mezi Tureckem a Řeckem se v poslední době značně vyostřuje. Ke zostření už tak napjatých vztahů přispěly nejprve jarní ataky na řecké hranice s pomocí muslimských vetřelců, pobývajících na tureckém území. Turecko pak pokračovalo ve svých útocích na řeckou suverenitu narušováním řeckých výsostných vod, řeckého území i vzdušného prostoru. Turci si také vznesli nároky na 23  řeckých ostrovů v Egejském moři. Poté došlo ke konverzi chrámu – posledních 86 let muzea – Hagia Sofia na mešitu, což Řeky podnítilo k dalším demonstracím.

Nyní se Turci chystají zahájit vrty v řeckých výsostných vodách, k čemuž již dochází i ve vodách kyperských. Právě plánované seizmické průzkumy na řeckém území byly pro Řecko pověstnou poslední kapkou.

Admirál Kosmas Christidis prohlásil, že řecké ozbrojené síly jsou plně schopny dobýt Turecko vojensky, protože napětí mezi oběma zeměmi Středomoří zůstává vysoké. Bývalý náčelník generálního štábu řeckého námořnictva uvedl, že současné napětí mezi Řeckem a Tureckem, způsobené tureckými kroky k provádění seizmických průzkumů na řeckém území, mu připomíná krizi v Egejském moři v roce 1987.

Válce bylo v roce 1987 těsně zabráněno a napětí bylo způsobeno také spory o přístup k potenciálním přírodním nalezištím ropy. Admirál Chrisidis řekl, že věří v politiku odstrašování vůči Turecku. „Nejde o potopení Hora nebo Oruc Reis, ale o to, aby Turecko pochopilo, že to, co dělá, není přijatelné.“  Když byl admirál dotázán na možnost vojenského konfliktu mezi Tureckem a Řeckem, řekl: „Nikdy nevěřím na hry s čísly. Nejsem válečný štváč, ale řeknu toto: rakety, které má řecký národ (včetně Řecka a Kypru), mohou potopit tureckou flotilu dvakrát. Jsme velmi dobře vycvičeni.“

Tato prohlášení přicházejí poté, co Řecko uvedlo své ozbrojené síly do pohotovosti poté, co Turecko vydalo signál Navtexu, že Oruc Reis bude provádět seismické průzkumy ve východním Středomoří. Po vydání výstrahy Navtexu, provedly turecké stíhací letouny celkem 82 vpádů na řecké území, přičemž 14 z nich se uskutečnilo v oblasti, kde Oruc Reis hodlá provádět svůj výzkum. Osm virtuálních soubojů se také odehrálo mezi řeckými a tureckými letadly.

Emmanuel Macron prohlásil, že podpoří případné sankce proti islamisty vedené zemi. „Stojím plně za Kyprem a Řeckem tváří v tvář tureckému porušování jejich suverenity. Je nepřijatelné, aby byl námořní prostor členských států narušován a ohrožován,“ řekl Macron na tiskové konferenci s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem.

Otázka je, jak se ovšem zachová EU, která už několikrát hlasování k sankcím proti Turecku smetla ze stolu. Sice se i z Bruselu občas ozve nějaký nesouhlasný výrok směrem k Turecku, nicméně nedávno bylo Turkům ze strany EU přiklepnuto další tučné výpalné a zatím ani není zájem o ukončení přístupových pohovorů s Tureckem, jako by se stále počítalo s tím, že i tato země s radikálním islamistou v čele, se stane součástí 4. říše.

5/5 - (3 votes)

(Visited 1 616 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *