Řecký guvernér žádá okamžité zastavení rekonstrukce mešity na ostrově Lesbos jako odvetu za přeměnu chrámu Hagia Sofia na mešitu

Napsal
Sdílet článek

V Řecku, podobně jako v dalších zemích, které byly po jistou dobu pod nadvládou Osmanské říše, jsou dodnes funkční mešity, mnohde však již jen pozůstatky těchto mešit. Nejinak je tomu i na řeckém ostrově Lesbos, kde právě dochází k rekonstrukci jedné takové polorozpadlé mešity v Mytilene. Ta by měla zřejmě sloužit desetitisícům muslimských vetřelců, kteří při cestě dál do Evropy po nějakou dobu na ostrově setrvávají.

Vzhledem k tomu, kolik kostelů a kapliček invazisté na ostrově zničili, by se žádná mešita v místě obnovovat neměla. Navíc, vetřelci si už jednu provizorní mešitu nelegálně postavili a i přes stížnosti majitelky pozemku mešita stále stojí tam, kde ji invazisté postavili. Nicméně to vše nejspíš Řekům až tak nevadilo, protože rekonstrukce staré mešity je stále v běhu. Poslední události v Turecku však již názor Řecka poněkud posunuly.

Regionální guvernér oblasti Severního Egejského moře, Costas Moutzouris, podal žádosti ministrům rozvoje a  financí, aby pozastavili financování obnovy mešity Valide v Mytilene.

„Regionální guvernér oblasti Severního Egejského moře a regionální úřad se domnívají, že za současných okolností by mělo být zastaveno financování a realizace projektu, který byl schválen a zahrnut do Programu rozvoje pro Severní Egejské moře 2017-2020″ , napsal Moutzouris.

V roce 2018 bylo na obnovu budovy vyčleněno 1,2 milionu eur. Sám guvernér prohlásil, že k rozhodnutí rekonstrukci mešity pozastavit přistoupil, protože mu nemůže být lhostejné to, co se děje v Konstantinopoli –  přeměna  chrámu Hagia Sofia v mešitu ze strany Erdoganovy vlády.

V reakci na tuto zprávu došlo k mediální bouři mnoha tureckých sdělovacích prostředků. Turecká média se pozastavila nad tím, že se jedná o odvetu za přeměnu chrámu Hagia Sofia na mešitu a většina z nich vyjádřila nad rozhodnutím guvernéra roztrpčení.  Tato mešita, postavená za doby Osmanské říše v roce 1615, byla prohlášena řeckým ministerstvem kultury za památku v roce 1981, ale od té doby nebyly provedeny žádné práce na její obnově.

Pozastavení prací na rekonstrukci jinak světově zcela bezvýznamné mešity (kdo z vás kdy slyšel o nějaké mešitě Valide na ostrově Lesbos?) nevidím jako adekvátní odvetu, to by musela být tato bezvýznamná mešita alespoň vysvěcena na křesťanský svatostánek, případně zbourána (to by však zřejmě nebylo možné, neboť se jedná o kulturní památku). Turci jsou však i z rozhodnutí pozastavit renovaci mešity velmi silně rozhořčeni. Pak si tedy nedokážu představit, coby dělali kdyby došlo na tomto poli ke skutečné odvetě.

Tipuji, že vše dopadne tak, že na základě intervencí – či lépe řečeno vydírání –  EU bude nakonec mešita renovována a dohotovena. A ani by mne neudivilo, kdyby její dostavbu EU dokonce zafinancovala. Dotuje-li nemalými částkami i provoz rozlehlého tábora Moria, tak proč ne i rekonstrukci mešity pro tamní osazenstvo??

 

5/5 - (2 votes)
(Visited 381 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *