Rehabilitační potíže v Hodoníně

Napsal
Sdílet článek

Dne 30. 9. 1975 vykonala Státní bezpečnost v Hodoníně domovní prohlídky, při nichž zabavila náboženskou literaturu a nástroje k její výrobě svědkům Jehovovým Zdeňku Králíkovi (nar. 1929), Otto Molkovi (nar. 1924) a Vlastě Žabkové (nar. 1935).
Zdeněk Králík a Otto Molek pak byli 30. 5. 1977 odsouzeni za maření dozoru nad církvemi a náboženskými společnostmi. Vlasta Žabková odsouzena nebyla, protože 4. 4. 1977 ve věku 42 let zemřela v důsledku nádorového onemocnění.

Dne 8. 8. 1977 Okresní soud v Hodoníně rozhodl, že věci, které Vlasta Žabková příslušníkům Státní bezpečnosti vydala, se zabírají.

Po roce 1989 byli Zdeněk Králík a Otto Molek ze zákona rehabilitováni. Vlasta Žabková ale nebyla odsouzena, a tak se na ni ustanovení o rehabilitaci ze zákona (tj. i bez návrhu) nevztahovalo.
Když se pozůstalý manžel Štefan Žabka (nar. 1931) dozvěděl, že by přesto mohl manželčiny rehabilitace dosáhnout, podal příslušný návrh.

Okresní soud v Hodoníně však 7. 12. 2018 návrh v neveřejném zasedání zamítl s tím, že Vlasta Žabková předmětné věci vydala v roce 1975 „dobrovolně“, rozhodnutí o zabrání věcí v roce 1977 „bylo v souladu s tehdejší právní úpravou“ a obhájce ustanovený zemřelé Vlastě Žabkové proti rozhodnutí nic nenamítal.
Štefan Žabka proti rozhodnutí podal stížnost.

Krajský soud v Brně dne 5. 2. 2019 rozhodnutí zrušil, protože soud měl rozhodovat ve veřejném zasedání, a nikoli v neveřejném. Navíc Krajský soud připomněl, že v řízení je třeba ve prospěch poškozených uplatňovat „extenzivní přístup“ v souladu s judikaturou Ústavního soudu.

Okresní soud v Hodoníně tedy nařídil na 15. 3. 2019 veřejné zasedání a při něm návrh opět zamítl se stejným zdůvodněním jako minule.

Štefan Žabka podal proti rozhodnutí znovu stížnost.

Tentokrát Krajský soud v Brně už rozhodl sám a prohlásil, že zemřelá Vlasta Žabková „je účastna soudní rehabilitace“. V odůvodnění soudci vysvětlili, že pokud byli rehabilitováni Otto Molek a Zdeněk Králík, je třeba, aby byla rehabilitována i Vlasta Žabková. Návrh prokurátora, aby věci byly zabrány „z důvodů obecného zájmu“, nelze akceptovat.

Senát pod vedením JUDr. Vlastimíra Čecha tak dal jasně najevo, že je třeba důrazně odmítnout formalistický přístup, když mají soudy rozhodovat o nápravě minulých křivd.

Další rehabilitační řízení u Okresního soudu v Hodoníně se bude konat už brzy. Tentokrát půjde o Lubomíra Hlobílka (1930-2016), který byl spolu s ostatními členy své rodiny v roce 1951 násilně vysídlen ze svého bydliště v rámci „Akce K“ (kulak). Předsedkyně senátu Mgr. Lenka Králíková nařídila veřejné zasedání na pátek 14. 6. 2019 ve 12:30 hodin. (Velkomoravská 4, 1. patro, č. dv. 3)

L. MULLER

(Visited 67 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

 1. Promiňte autore,svědků Jehovových si upřímně vážím,ač agnostik oceňuji jejich pevný postoj ohledně vyhýbání se jakékoli ideologii.
  Vím že po nich šel Hitler stejně jako bolševik,asi věděli proč…
  Přesto jsem moc nepochopila váš článek.Pokud paní už nežije,na co jí bude satisfacka!?
  Nejde tak trošičku jenom o ego???
  (Já jen že zahlcená justice sotva stíhá řešit “živé” případy.)
  Omlouvám se,je to jenom můj (asi osamocený) názor.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *