Řekové zachránili 96 vetřelců z potápějící se jachty

Napsal
Sdílet článek

Řecká pobřežní stráž ve středu uvedla, že pokračuje v rozsáhlé pátrací a záchranné operaci poté, co se ve východním Egejském moři částečně potopila jachta pašující vetřelce. Celkem 96 lidí bylo vyloveno z moře 21 námořních mil (31 kilometrů) západně od ostrůvku Halki, poblíž ostrova Rhodos. Jelikož nebyl znám celkový počet vetřelců, kteří byli na palubě, pátrací a záchranná operace pokračovala až do středečního odpoledne.

Pobřežní stráž tuto akci popsala jako „jednu z největších a nejúspěšnějších pátracích a záchranných operací, které se v Egejském moři uskutečnily.” Operace proběhla hlavně v noci, přičemž mnoho zachráněných na sobě nemělo záchranné vesty. Ze zachráněných bylo 72  přepraveno na Rhodos, pět na ostrov Karpathos a 19 bylo vyzvednuto tureckou pobřežní stráží. Ti, kteří byli převezeni na řecké ostrovy, byli testováni na koronavirus a byli ubytováni v karanténních hotelech. Tři ze zachráněných byli zatčeni jako podezřelí pašeráci.

Úřady byly upozorněny poté, co jeden z cestujících na palubě jachty v úterý pozdě večer nouzově zavolal. Na operaci se podílely také vrtulníky, plavidla námořní a pobřežní stráže a několik proplouvajících obchodních lodí. Řecká pobřežní stráž však uvedla, že její záchranné práce brzdí turecká pobřežní stráž. K incidentu došlo během krize v řecko-tureckých vztazích, kdy se oba sousedé dostali do ostrého sporu o práva na námořní průzkum ve východním Středomoří. Pobřežní stráž v prohlášení uvedla, že během noční operace dorazila do oblasti pátrání dvě turecká hlídková plavidla poté, co již bylo zachráněno velké množství lidí.

V prohlášení se uvádí, že turecká plavidla neoznámila koordinátorovi záchranné operace svou přítomnost a nijak zásadně nepřispěla k úsilí. Prohlášení řecké pobřežní stráže uvádí, že turecké hlídkové čluny odvezly 19 zachráněných.

Turecká pobřežní stráž vydala ve středu vlastní prohlášení týkající se tísňového volání 45 mil jihozápadně od tureckého pobřežního města Datca. V prohlášení se uvádí, že pobřežní stráž vyslala do oblasti tři plavidla a zachránila 18 vetřelců z turecké obchodní lodi a jednoho tureckého státního příslušníka, který se podle ní snažil opustit Turecko. Byli převezeni do tureckého přístavu Bodrum.

Začnou se nyní potápět plavidla s vetřelci, kteří míří do Řecka častěji? Co kdyby zavolali o pomoc a teprve potom lodi “pomohli”? Nemyslím si, že by se právě v tomto případě jednalo o úmyslné potopení, neboť zdaleka ne všichni měli záchrannou vestu, tolik by zřejmě neriskovali. a potopení jachty by vyšlo pašerákům příliš draho.

Nicméně pokud nakonec zjistí, že takto mají větší šanci se na území Evropy dostat, pak by mohli podobnou taktiku vyzkoušet třeba na gumových člunech, které vyjdou pašerákům levněji.  Ostatně, podobnou taktiku už několikrát zkusili afričtí vetřelci při zdolávání Středozemního moře…

(Visited 256 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *