Roboti a lepšolidi

Napsal
Sdílet článek

Snad všichni ví, že Karel Čapek (*9.1.1890 + 25.12.1938) vymyslel mezinárodně používaný termín „robot“. A jistě také není neznámo, že náš prezident Miloš Zeman vyslovil (snad dokonce vymyslel), termín „lepšolidi“. Nechci jednoho z nich podezírat ani urážet z ničeho. Vlastně jednoho je blbost. Opravuji – ani jednoho.

Premiér naší republiky Andrej Babiš předal 29. 10. 2018 profesorovi Jaroslavu Petrovi, odborníkovi v oblasti biotechnologie, Cenu předsedy RVVI (Rady pro výzkum, vývoj a inovace experimentálního vývoje a inovací).

Shlédla jsem na Streamu (19.8.219) velice zajímavý rozhovor s tímto Profesorem. Udělala jsem si během sledování tohoto, asi 25minutového, videa pár poznámek. Takže.

Úpravy lidské DNA byly ještě nedávno námětem pro vědeckofantastické filmy. Teď už je to realita. Na světě existují prokazatelně tři lidé (děti).

Aha, nenapsala jsem kde – V ĆÍNĚ

Hovoří o tom, že geneticky upravení lidé už existují. Tři lidé – dvě holčičky (dvojčata narozená loni na podzim) a jeden chlapec ( narodil se letos v létě) – u nichž došlo k úpravě DNA. Pan profesor hovořil konkrétně o genu CC5R, který se podílí i na vývoji imunitního systému . (Rezistence vůči viru HIV 1. ) O okruhu důvěrníků a zasvěcených mají čínské úřady přehled, samozřejmě i o tom, co se děje v jejich laboratořích. Che (tak se asi jmenuje ten nejzasvěcenější – rozuměla jsem Che, ale nevím jak se to píše), má prý schválený certifikát, podepsaný sedmi čínskými kapacitami. Ale prý „zločinci“ jsou jiní a odjinud.

Pan Profesor hovoří i o tom, že lidstvo si „TO“ , vzhledem k dosavadní technice, ještě prý nemůže dovolit. Je si vědom, že se jedná o velké riziko ve smyslu – jedno opravíš a jiné omylem poškodíš. Poptávka prý jistě bude. Turistika, za tímto účelem, do Číny . Sednout si do letadla, zaletět si do Číny nadiagnostikovat si svoje dítě – samozřejmě dítě elitní. VZP (ani jiná) to samozřejmě hradit nebude. Bude to jen pro toho kdo na to bude mít. A kdo na to mít nebude? Bude rodičem jen „obyčejného dítěte.“

A já si to představuji takto.

Pak budou dva druhy lidí. Lepšolidi a ti obyčejní. Ne černí a bílí (rasová diskriminace již je snad tabu). Ne otrokáři a otroci (to už je dávno pryč). Ale jakási elita a ti druzí. Elity bude méně , ale bude mít víc majetku, peněz a tím víc práv a moci (je to tak s těmi penězi i dnes). Více dětí se rodí v chudobě resp. tam kde není naprostá hojnost „statků“. Takže druhá, mnohem početnější část lidstva (pan Profesor se zmiňuje v tom smyslu, že už to bude jiný druh – neboť geneticky budou jiní) bude tak nějak, a já to chápu (možná nejen já) taková podřadná. Snad rozdělení patriciové a plebejci? Ale to už tu také bylo. Možná bude nějaké fungl nové rozdělení, ale možná i to co už tu bylo. Kdo ví?

Moc se mi líbila věta pana Profesora a tím tyto řádky skončím

  • NEHRAJME SI NA BOHY!

MAJKA DUBOVÁ

4/5 - (2 votes)

(Visited 182 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *