„S dětmi by se mělo zacházet jako s biologickým odpadem“, říká Flegr

Napsal
Sdílet článek

K evolučnímu biologovi Jaroslavu Flegrovi jsem se zatím nijak moc nevyjadřovala, za nenormální považuji především média, která ho neustále postrkují do popředí i přesto, že z jeho řečí už si nejspíš muselo pěkných pár psychicky méně odolných jedinců hodit mašli. Podle jeho apokalyptických předpovědí už bychom tu měli mít desetitisíce mrtvých a statistiky by měly vykazovat poměrně výrazný pohyb v úmrtnosti. Ovšem nic z toho se neděje, přičemž ti, kdo tohoto šílence postrkují do popředí, často jen na základě z prstu vycucaných dat, se nejspíš budou jednou hodně divit.

Každopádně dnes – ať už kouknete na internet nebo náhodou zapnete televizi v době zpravodajství – na vás takřka s jistotou vykoukne obličej, který jako by vypadl z oka hlavnímu protagonistovi jednoho z dílů seriálu „Třicet případů majora Zemana“, konkrétně dílu nazvaného Studna. A k tomu přijde vždy nějaká jobovka, z níž se dozvíte, že do vánoc nejspíš vymře polovina národa. Co asi musí podobné záběry a pohřební řeči udělat se slabšími jedinci?

Psychicky nevyrovnaný jedinec, který tomuto pánovi věří a hltá každé jeho slovo a navíc spadá do oné rizikové skupiny, musí být po každém shlédnutí jeho dalších apokalyptických prognóz zralý přinejmenším na psychiatra, přinejhorším si vhodný pevný provaz a vhodný strom. Kolik bezesných nocí musel tento čelní představitel svědků covidových přinést nejednomu panikařícímu občanovi? Uvědomuje si vůbec, že panikáře, který nosí roušku i na WC, zpanikaří ještě víc (je-li to vůbec ještě možné), avšak ty, kdo nepanikaří, jen utvrdí v tom, že se tu s námi jen nechutně manipuluje? Proč by jinak všechna média postrkovala do popředí někoho takového a ne třeba ty, co neplaší, ale uklidňují?

Někdo možná namítne, že proto, že měl pravdu. Jenže podle jeho „pravdy“ by skutečně musela vymřít nejméně polovina národa. V tomto článku se však nebudu zabývat jeho grafy a predikcemi, věštícími tu nejhorší apokalypsu, to už udělal velmi bravurně Michal Brand

Já jsem se rozhodla tentokrát reagovat na jeho poslední vystoupení na televizi Prima, kde si dovolil tvrdit, že se školáky by se mělo zacházet jako s biologickým odpadem, což měl na mysli ve vztahu ke starším učitelům, kteří by mohli být nakaženi. Přitom přece školám nic nebrání v tom sehnat mladší učitele nebo zavést třeba jeden den v týdnu online výuku v předmětech, kde vyučují pedagogové z rizikových skupin, tedy starší nebo chronicky nemocní.

Flegr by však nejraději uzavřel celou republiku nejméně do dubna, bez ohledu na vedlejší ekonomické důsledky a nedbaje na to, že jsme snad jednou z mála zemí, kde jsou školy zcela uzavřené. A tím opět upozorňuji na Švédsko, kde nikdy školy nezavřeli a je zajímavé, že mrtví mezi učiteli ani nijak nefigurovali, většina úmrtí se týkala velmi starých či nemocných občanů, většinou z domovů důchodců a různých ústavů či léčeben. Celkově byl pak věkový průměr zemřelých „s covidem“ 86 let. Dnes tam mají jen drobná omezení, žádné roušky, otevřené školy, restaurace, obchody … a klid (tedy nezaměříme-li se právě na jejich bezbřehé vítačství, v jehož důsledku tam samozřejmě klid není vůbec, což však nesouvisí s koronavirem).

Uzavřením škol a zavedením online výuky samozřejmě značně poklesla úroveň vzdělání, která byla dosud už tak tristní. Co mi připadá v kontextu uzavřených škol velmi zajímavé je i fakt, že zůstávají otevřeny mateřské školky, kde jsou přece také mnohdy zaměstnány starší ženy z rizikových skupin a nikdo to neřeší. Přitom první stupeň základních škol (především pak první třída), kde je interakce učitel – žák velmi důležitá stejně, jako školní výuka (jak chcete naučit dítě číst a psát rukou na dálku??) musí být uzavřen. Tyto děti tak zřejmě musí učit namísto pedagogů jejich rodiče, jinak se k praktickému procvičování psaní prostě přistoupit nedá.

Nedávno vyhodili z Novy moderátora Televizních novin Petra Suchoně za to, že si dovolil porušit pravidla svědků covidových a zeptal se na zcela logickou otázku. Podle názoru nejen mého, ale mnoha jiných lidí, se nedopustil ničeho takového, za co by měl být propuštěn. Položil jen velmi podobnou otázku těm, které pokládají mnozí z nás. Tedy hovořil za část divácké obce a přesto byl vyhozen. Na druhou stranu se pak televize neštítí nám dnes a denně představovat apokalyptické vize nejen Flegra, ale mnoha jiných covidalarmistů, po jejichž pohřebních proslovech musí zákonitě docházet ke značnému nárůstu psychických onemocnění i sebevražd.

Bylo by velmi zajímavé, kdyby se objevil i nějaký ten ohlas ze strany psychiatrů a psychologů. Jak působí na slabší jedince mediální masáž a postrkování podobných šílenců do popředí? Co to udělá s duševním zdravím psychicky labilnějších jedinců?

 

5/5 - (7 votes)
(Visited 411 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *