Slepicím se blýská se na lepší časy

Napsal
Sdílet článek

Sněmovna ČR (následně Senát) schválila zákaz klecového chovu nosnic od roku 2027.

Jen si zkuste, vy chytří lidé, klecově žít (a ještě k tomu být užitečná) s dalšími 21 kokokámoškami na 1 m2, v případě obohacené klece kamarádek jen 15. Když si budu lebedit v kleci s podestýlkou, bude nás v kleci, včetně mě, maximálně 7, ale i to je na slepičí hašteření dost. Tak ani tak nebudu nikdy vidět slunce, nepocítím jak hřeje, nezobnu si travičku.“

Zastánci změny argumentují miniprostorem k životu pro slepice, jsou týrané, trpí stresem. Názor 78 % obyvatel, převážně mladí a lidé s vyššími příjmy.

Co na to jejich odpůrci? Zákaz klecových chovů povede k poškození českých chovatelů a postaví je tak do konkurenční nevýhody. Názor 20 % obyvatel. Náklady na výrobu jednoho vejce, po změně způsobu chovu, prý budou o 20 až 40 haléřů vyšší.

Pokud by mělo dojít k zákazu klecových chovů, pak v celé EU. Jinak budou naši zemědělci vystaveni konkurenci z dovozů z těch zemí Unie, kterí si vyjednaly, vyjednají výjimku, kterou už si Polsko vyjednalo. Člověk by si řekl, že o patnáct korun dražší plato vajec ho nezabije, ale vejce jsou nutná v téměř celém potravinovém průmyslu. Zdražení, i když se hovoří jen o nějakém maximálně padesátníku na kus, se dotkne v podstatě všeho.

Aby to nebylo jen o penězích (i tyto info. lze najít na netu).

Slepice v kleci dává bezpečnější vejce, protože se vejce nemá možnost zašpinit, nepřichází do styku s podestýlkou, ani s trusem. Zásadou je vejce co nejrychleji oddělit od slepice i od prostředí, kde se přehřívají, což je možné nejlépe dodržet v klecových chovech.

Pokud jsou chovány slepice ve volném výběhu je skutečností, že i zde, při větší koncentraci počtu kusů, platí tvrdá hierarchie, bují kanibalismus, slepice se často vzájemně poraní nebo dokonce uklovou k smrti.

Slepicím se blýská na lepší časy, ovšem mě stále vrtá hlavou co bylo dřív – slepice nebo vejce.

P. S. Pokud to nevíte ani vy, doufám, že nejste ve stresu!

(Visited 103 times, 1 visits today)
Sdílet článek

2 comments

  1. Je vidět, že tomuto námětu rozumíte asi tak málo jako Senát a EU, kteří přesto schvalují něco, o čem nemají ponětí. Jako obvykle. Jak píše Dr. Ivan David, který opravdu ví o čem mluví, slepice v klecích mají daleko lepší a snadnější život než ve volném výběhu. Nakonec, v těch klecích nedělají nic jiného než v přírodě – taková slepice nečte, nic nevyrábí, nemá koníčky, ani kulturní zájmy a všecko co dělá je, že zobe a pak jednou denně snese vajíčko. Ve volném výběhu jsou slepice neustále ohrožovány druhými slepicemi. Vznikají rvačky, mnohé z nich jsou udupány, zanáší vejce a pak je koupíte staré, atd. Co jste nepochopil a s vámi ani senát a všichni ostatní byrokrati, že to celé je pouze SNAHA O ZDRAŽENÍ VAJEC. A bude to podstatné zdražení, tím si můžete být jistý.

  2. Kdo přestane jíst vejce, ušetří peníze, zdraví, životní prostředí a zneužívání a vraždění slepic (karma, řecky krima).

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *