Smutek z neúrovně těch, ke kterým bychom chtěli vzhlížet

Napsal
Sdílet článek

Ten člověk mě hned napoprvé upoutal při debatě s televizním moderátorem, který se jej jako poslance čili autoritu na cosi ptal, ale dočkal se odpovědi špatného maturanta. Taková věc vám v hlavě rozsvítí výstražné světlo a sledujete tohoto muže i v dalších dnech. Tím napjatěji, čím jeho vystoupení na TV obrazovce přibývá, z čehož nemůžete logicky odvodit nic jiného, než že jde o člověka požívajícího ve své vlastní straně titul význačného člena čili předáka. Je-li tomu ovšem tak, pak přece není možné, aby z něj aspoň někdy či náhodou cosi rozumného nevypadlo, říkáte si, denodenně na to čekáte – ale nedočkáte se. Je to z každého jeho dalšího výroku stále ten špatný maturant z vašeho prvního dojmu, což vás posléze navnadí k tomu, abyste se podívali na jeho internetovou stránku. Z ní se dovíte, že jde o muže více než třicetiletého, absolventa univerzity Karlovy a nositele nejnižšího akademického titulu Bc. Čili bakaláře, na který se studuje tři roky.

Okamžitě vás napadne. Proč ta skromnost, když už v těch univerzitních škamnech jednou seděl? To proto, že si na víc netroufal? Anebo mu profesoři KU naznačili, že pro ochranu jeho sebevědomí bude výhodnější, když si na víc troufat nebude?

Takovýto závěr je vašemu prvnímu dojmu, který jste si o tomto neduchaplném muži utvořili, nakonec nejbližší, ale, bohužel, ani v nejmenším vás neuklidní. Jak je tedy možné, že s takovouto výbavou ducha se onen vámi sledovaný nakonec dostal do českého parlamentu? Byl-li neochotný či neschopný pokračovat v dalším studiu, cítil se dost schopný na to, aby se ucházel o úřad poslance sněmovny, čili našeho nejvyššího zákonodárného sboru? Co je to za stranu, která ho do seznamu možných budoucích poslanců zapsala a vzala si působení tak málobystrého muže v tak důležitém shromáždění na svou zodpovědnost?

Ale propánakrále, co to plácám? Vždyť je-li on jedním z předáků oné strany tak se tam jednoduše najmenoval sám. A otázka z takovéhoto stavu věcí vyplývající a ještě tíživější musí být pak přece nad všechny otázky ostatní tato nejvýznamnější: Je-li tento muž ve své straně předákem, s jakými to mozky můžeme počítat u jeho kolegů-poslanců tak zvaně řadových? Co to bylo či to způsobilo, že takovíto lumeni se dostali do českého parlamentu a že tudíž takoví se spoluúčastní tvorby našich zákonů?

Hlavou vám táhnou jejich málodůvěryhodné tváře, slova a činy, začtete se do jejich programu a přes vatu slov jako jsou čest a poctivost dorazíte konečně ke dvěma slovům, která jediná jsou z tohoto balastu míněna upřímně: DEKRIMINALIZACE DROG, a máte tu odpověď jako na talíři.

Ano, tohle je jediný a opravdový cíl, pro který tihle lidé do politiky vstoupili: Legalizace čili volný přístup k návykovým látkám a společně s tímto cílem též nejnověji vyhlášený jejich požadavek legalizace prostituce.

A jakže jsou na onom pochodu zpět k úpadkovému Římu daleko?

U nás, jak je známo z volebních preferencí, velmi dobře.. A v měřítku světové Pirátské internacionály, které se až dosud podařilo ustavit své pirátské strany v 17 zemích světa, je český úspěch ještě přesvědčivější: jen na Islandu a v Česku se těmto stranám podařilo prodrat se do parlamentu. V dalších 15 státech je voliči do parlamentu nepustili.

Zkusme se na okamžik vpravit se do myšlenek oněch pirátů našich, když do našeho parlamentu v roce 2017 vstupovali. Co jim asi táhlo hlavou, či co si asi mezi sebou povídali, když si svůj budoucí úkol být zákonodárci státu srovnali se svou nezralosti a nedostatečnosti a nejpíš i nezájmem (s výjimkou onoho svého zájmu jediného), tento úkol plnit? Jak se museli hihńat absurdnu, které stvořili, jak asi blahořečili bláznivému osudu, který jim ještě bláznivěji vyšel na ruku i na kapsu, a jak cynické a škodolibé musely být jejich pocity, možná ani ne příliš vzdálené pocitům nacistů, vstupujících v roce 1924 do Reichstagu.

Jsme stádo vlků, kteří vstupujeme do parlamentu, abychom jej roztrhali na kusy, prohlásil tehdy Goebbels, a já, bůhví proč, na jeho slova vypomenu pokaždé, kdy některého z představitelů této naší strany zahlédnu na TV obrazovce.

Včetně onoho prvního, o kterém jsem tento článek začal psát. I když stejně dobře jsem jej mohl začít psát od kteréhokoli jiného z nich. Vyšlo by to nastejno.

 • Lubomír Man
(Visited 128 times, 1 visits today)
Sdílet článek

5 comments

 1. Moc hezky to pán napsal, ale odradit mě od sympatií k Pirátům nedokázal. Proč nehodnotím člověka podle titulu? Proč mi nevadí třeba ani to, že nemá někdo jen obyčejnou maturu? Proč mi vadí když komunisti mají tak krátkou paměť? Proč mi vadí, že současný premiér si plete naši republiky se svojí, stále svoji, firmou? Proč mi vadí straničtí přebíhači? Proč mi vadí poklonkování před hajzlíky ať už konkrétní osobou či státem? Proč mi vadí, že alfou omegou jsou pro snad 99 % lidí prachy? Proč mi vadí, že babka, která trpí bolestí a pomůže jí jen mast z rostliny, kterou si v počtu jen na tu svoji nemocnou hnátu vypěstuje? Proč mi vadí vulgarity i z Hradu? Proč mi vadí, že političní již matadoři se snaží utlouci ty mladé? Proč se od starších nepoučit, ve všem, co udělali dobře i co zmrvili? Mělo by to fungovat i opačně – učit se starší od mladších. Jenže mladší staršími a jejich zkušenostmi pohrdají, myslí, že už /sotva vyšli, a třeba i s tutilem z VŠ, ze školy a umí s prominutím hovno/ snědli všechnu moudrost světa a staří už na světě jen překáží a ujídají jim chlebíčka. Mimochodem každý starší- starý byl mladým a každý mladý bude starším – starým.
  Piráti a Starostivé – tam vidím budoucnost. Budoucnost – doufám že už brzy bez KSČM, Okamurovců, ANO!!!! Na ČSSD každý nadává, ale Hamáček je už zkušený a SLUŠNÝ politik (bohužel tak moc slušný, až to straně škodí ) na rozdíl od gramodesek např. Dostálové, Havlíčka, Okamury, samozřejmě Filipa. Protože jsem PTAVEC ptám se pane autore – jak to vidíte s naší společností třeba už po dalších volbách?

 2. Kde je problém? Nikoho sice nejmenujete, ale dle pramenů se nejspíše jedná o p. Ferjenčíka. Myslíte si, že kvalita a rozsah vzdělání se odvíjí od titulu, kterého dosáhnete? Ten má nicméně hodnotnější vzdělání než např. Hašek s titulem JUDr. z nějaké pochybné slovenské “VŠ” (z ČSSD i mnoho dalších), nebo to stejné Malá z ANO na pseudo Panevropské VŠ v Bratislavě. A ten výčet mezi poslanci a lídry jednotlivých stran by mohl být opravdu velice dlouhý (viz. kolik lidí má tituly z plzeňských práv). To radějí poctivě dva roky Mat-Fyzu, ČVUT a a pak Bc. z Humanitních studií než tyto pochybnosti. Ale je pravda, že titul JUDr. před jménem opravdu jednoduše otevírá mozky ovlivnitelných osob. I když je vylhaný.

  1. A ještě předtím “díky nadaci Open Society Fund dva roky strávil na Brentwood School v Essexu ve Velké Británii, kde složil i tamní maturitní zkoušku” (cs wiki). Kádr eurobudoucnosti.

   Ale souhlasím, že vzdělání není všechno. Například já si sypu popel na hlavu za to, že jsem se svým VŠ vzděláním volil Piráty, byť jen do roku 2015, kdy se ukázali být vítači muslů, bok po boku se “slušným” Hamáčkem.

   1. Neexistuje strana, která by vyhovovala vašemu požadavku týkající se vzdělání. Ale spíše vidím, že je to pro vás jen zástupný problém a raději budete volit nevítače i když pouze se ZŠ.

    1. Na to, aby se člověk stal nevítačem – pokud k tomu nedospěl selským rozumem, studiem historie, sledováním současného dění v EU, apod. – mu stačí přečíst si 9. súru Koránu. Těch pár minut je jednou z nejlepších investic do individuální a kolektivní budoucnosti nás všech.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *