Sorosovy nadace velmi štědře platí cenzory Facebooku i v ČR

Napsal
Sdílet článek

Myslíte si, že cenzoři, kteří mažou vaše příspěvky na Facebooku nebo si osobují určovat, co je a co není pravda, to dělají jen tak ve svém volném čase a zadarmo? No, možná bonzáčtí elfové, kteří udávají jen pro svůj “dobrý” pocit, udávají skutečně zadarmo. Většina cenzorů, kteří mají za úkol prosazovat jediný správný názor, je ovšem podobně, jako mainstreamové propagandistické plátky, za svoji podvratnou činnost velmi dobře placena. A nikoho z vás možná neudiví, že i za tímto má prsty Soros, respektive jeho nadace.

Jak jsem upozornila už dříve, tak George Soros má už svého zdatného nástupce, jímž je jeho syn Alexander Soros. Tudíž lze předpokládat, že právě on jeho impérium převezme.

V současné době má Facebook více než 60 partnerů, kteří kontrolují obsah ve více než 50 jazycích po celém světě.  18 z 20 členů globální rady pro kontrolu faktů Facebooku má vazby na George Sorose, který poskytl financování cenzorům z řad “liberálů” po celém světě, včetně více než 50 milionů dolarů, které utratil za to, aby docílil porážku prezidenta Donalda Trumpa a za úsilí o podkopávání konzervativních vlád v Maďarsku a Polsku.

Sorosův vliv na gigant v sociálních médiích však nekončí u globální rady pro kontrolu faktů Facebooku. Rovněž financuje nebo nepřímo financuje “ověřovatele faktů” třetích stran, kteří se spojili s Facebookem v konkrétních zemích.

Kontroloři faktů, které financuje, se stále častěji nacházejí ve střední Evropě, přičemž společnost Remix News identifikovala nejméně osm z 11 zemí v regionu, kde je organizace pro kontrolu faktů Sorosem financovaná skupina. Řada zemí, například Maďarsko, Srbsko a Rumunsko, stále nemají oficiální kontrolu faktů třetích stran na Facebooku.

Tyto organizace mají pravomoc cenzurovat politický obsah a označovat jej jako „nepravdivý“ nebo „dezinformační“. Při tak velkém počtu  těchto takzvaných „ověřovatelů faktů“, kteří dostávají finanční prostředky od Sorose, je zcela jasné, že zde dochází k bezprecedentnímu jednostrannému politickému ovlivňování. Šířka organizací provádějících kontrolu faktů na Facebooku, spojená s jediným mužem, je skutečně ohromující a země střední a východní Evropy nejsou výjimkou.

V těchto zemích mají cenzorské, Sorosem placené úderky svá sídla

A kohopak platí Soros v ČR?

V květnu 2020 Facebook potvrdil, že tzv. “kontrolu faktů” zajišťuje česká platforma Demagog.cz, která pracuje pro technologického giganta v Česku namísto francouzské agentury AFP, která tuto činnost prováděla dříve.

Demagog.cz se v minulosti ve své sekci FAQ přiznal k přijímání finančních prostředků od Sorosovy Nadace otevřené společnosti. Demagog.cz rovněž získává přímé financování z Nadačního fondu rodiny Orlických, který podle zprávy z roku 2018 získal prostředky ze Sorosovy Nadace otevřené společnosti v Praze. Nadační fond dále poskytuje peníze na konkrétní projekty Nadace otevřené společnosti.

Open Society Fund v Praze byl do roku 2012 součástí sítě Open Society Foundations zřízené Sorosem. Přestože Open Society Fund Praha tvrdí, že již není finančně závislá na Sorosově nadaci, prohlašuje fond na svých webových stránkách, že stále následuje stejnou ideologii a prohlašuje, že je „hnací silou pozitivní změny“ a zastáncem otevřené společnosti.

Demagog.cz získává přímé financování z Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku (NFNZ). NFNZ nečerpá žádné financování od Sorosových přidružených neziskovek, ale ve skutečnosti čerpá finance přímo od Open Society Fund Praha, včetně grantů do Open Society Fund Praha v letech 2017, 2018 a 2020.

Šéf zpravodajských partnerství pro Facebook ve střední Evropě Guido Buelow komentoval partnerství Facebooku s Demagog.cz slovy: „Chceme, aby uživatelé Facebooku byli dobře informováni, proto neustále přicházíme s novými způsoby, jak zastavit šíření falešných informací na naší platformě. Je nám ctí rozšířit náš program kontroly faktů v České republice prostřednictvím spolupráce s platformou Demagog.cz, která již řadu let ověřuje fakta v České republice a současně podporuje kontrolu prostřednictvím vzdělávacích projektů a workshopů.”

Činnost kontrolorů faktů na Facebooku je kontroverzní kvůli jejich značnému vlivu při určování toho, co veřejnost považuje za pravdivé a nepravdivé. I když některé z těchto organizací řeší občas oprávněně nepravdivé informace, cenzurují často i politický nebo sociální obsah, se kterým názorově nesouhlasí. Tedy tito Sorosem placení “kontroloři faktů” jednoduše zcenzurují nejen nepravdy, ale velmi často i ty politické názory, které nejsou v souladu s jejich viděním světa.

Problém ilustruje vlivný Německý maršálský fond (GMF), který minulý týden požadoval, aby konzervativní zpravodajství jako Fox News, Breitbart, The Blaze a The Federalist byla potlačena obry sociálních médií jako Facebook a Twitter, přičemž GMO tvrdilo, že zveřejňují klamné zpravodajství.

GMF je také financován Nadací otevřené společnosti a každoročně dostává od vlád Spojených států a Německa 250 000 až 499 000 USD a více než 1 milion USD ročně.

V návaznosti na rozhodnutí Facebooku a Twitteru o masové cenzuře informací kolem skandálu Bidenova syna, existují obavy, že tyto platformy sociálních médií mohou stále více ovlivňovat volby. Takto mohou tyto internetové platformy i do budoucna skrývat jakékoli informace, které jejich oblíbené kandidáty poškozují a to i tehdy, kdy jsou zcela pravdivé.

“Kontroloři faktů”, jak se dnes nazývají novodobí cenzoři, tak nemají za úkol v prvé řadě vyhledávat nepravdivé informace, ale především mají ovlivňovat politické názory, potažmo výsledky voleb. Ostatně, dělají jen totéž, co drtivá většina evropských mainstreamových médií. Už to, že tyto cenzory financuje přímo či přes napojené neziskovky právě Soros či jeho nadace, o mnohém vypovídá.

Na závěr jen připomínám, že to není jen Soros, kdo různým cenzorům štědře přispívá. Nemalé částky dostávají také z rozpočtů národních států či přímo z EU.

 

(Visited 249 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *