SOUD PO 32 LETECH ROZHODL O VRÁCENÍ OSOBNÍHO AUTOMOBILU zn. OPEL MANTA

Napsal
Sdílet článek

(Pátrání ale pokračuje)

V říjnu 1988 chtěl tehdy devatenáctiletý občan Německé spolkové republiky (NSR) Holger Frenzel pomoci své o rok mladší východoněmecké přítelkyni Krystině Hauck, aby se i ona mohla dostat na Západ.

Proto pro ni ve svém voze Opel Manta vyhotovil „odborně a precizně úkryt“ a dal si s ní schůzku v Karlových Varech.

Potom ji za pomoci svého kamaráda Petera Härpfera (také občana NSR) uschoval v autě a všichni tři se vydali směrem k československo-západoněmecké hranici u Pomezí.

Příslušník pohraniční stráže František Engelmaier však úkryt odhalil a spolu s vrchním celním kontrolorem Jiřím Doubkem trojici zatkli. (1)

Holger s Peterem byli po 5 dnech propuštěni a předáni do NSR.

Krystina dopadla hůř. V československém vězení zůstala o týden déle a pak byla deportována do Německé demokratické republiky, kde byla odsouzena k 19 měsícům odnětí svobody.

Senát Okresního soudu v Chebu pod vedením JUDr. Jana Stužky pak dne 2. 2. 1989 rozhodl o zabrání Holgerova automobilu kvůli tomu, že v něm chtěl Krystinu „bez povolení čs. úřadů převézt z ČSSR do NSR“.

V roce 2019 byla Krystina rehabilitována. (2)

Loni pak byl rehabilitován i Holger. To pro něj znamenalo morální zadostiučinění. Jenže vyslovení účasti na soudní rehabilitaci zdaleka neznamenalo, že by se Holger mohl od soudu vrátit ve svém zabaveném automobilu. (3)

Otázkou automobilu se chebský soud zabýval až 15. 1. 2021. V návaznosti na předchozí rehabilitační rozhodnutí zamítl soudce JUDr. Jiří Kutílek návrh prokurátora na zabrání vozu a rozhodl, že automobil se vrací Holgerovi.

Toto rozhodnutí je pro Holgera další morální satisfakcí. Nedává však (a ani nemůže dát) odpověď na otázku, co se s automobilem po jeho zabrání dále dělo, zda ještě existuje, a pokud ano, kdo ho vlastní, případně jaká je jeho zůstatková hodnota.

To bude předmětem dalšího pátrání.

Pokud by někdo z čtenářů této zprávy o dalších osudech vozu věděl, nechť se prosím ozve.

Zatím jen víme, že když byl vůz Holgerovi zabaven, byl rok starý a při koupi dal za něj Holger 30 tisíc západoněmeckých marek (v přepočtu tehdy cca 600 tisíc korun československých).

(1) František Engelmaier za svoji bdělost obdržel finanční odměnu 300 Kčs.

(2) K případu Krystiny Hauck viz

https://www.lidovky.cz/domov/utikala-z-ndr-pres-ceskoslovensko-stravila-rok-a-pul-za-mrizemi-soud-ji-ted-priznal-stakorunove-odsk.A190410_125927_ln_domov_ele

https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/rehabilitace-utek-zapad-hranice-ceskoslovensko-krystina-hauck-laska.A190410_143822_vary-zpravy_ba

(3) K rehabilitaci Holgera Frenzela viz

https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/soud-cheb-rehabilitace-utek-na-zapad-hranice-advokat-muller-holger-frenzel.A200904_134446_vary-zpravy_ba

https://advokatnidenik.cz/2020/09/04/zapadni-nemec-ktery-si-privezl-z-cssr-vychodni-nemku-chce-byt-rehabilitovan/

  •  L. Müller
5/5 - (2 votes)
(Visited 94 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *