Soud poprvé rehabilitoval muže, kterého na hranicích zabil elektrický proud

Napsal
Sdílet článek

„Dne 31. 5. 1954 v 01,45 hod. v úseku 15. roty Folmava … nalezla [pohraniční] hlídka … usmrceného narušitele elektrickým proudem v D[rátěném] Z[átarasu].“ Byl jím „Vorlíček Jiří, nar. … 1929 v Praze 1, … posluchač státní akademie věd… Narušitel byl z DZ vyproštěn, aby mohl být opět zapnut elektrický proud.“ Tolik praví „Denní hlášení o událostech na státních hranicích“.

25letý Vorlíček netušil, že jeho štípací kleště mu k překonání státní hranice nepomohou, neboť podle rozkazu velitele Pohraniční a Vnitřní stráže generála Ludvíka Hlavačky (1911-2005) byl do drátů na státních hranicích zaveden proud o vysokém napětí, tzv. elektrifikovaný drátěný zátaras (EDZ), který měl napomoci k „zabránění pronikání všech nepřátelských živlů do ČSR a naopak“.

Hlavačka byl za toto opatření (i za jiné věci, například mučení vězňů ve věznici v Uherském Hradišti) po roce 1989 popotahován, ale před soud nikdy postaven nebyl.

V úterý 18. 5. 2021 se však Okresní soud v Domažlicích zabýval Vorlíčkovým případem a in memoriam vyslovil jeho účast na soudní rehabilitaci.

Podle senátu vedeného Mgr. Milanem Anderlem, kdyby Jiří Vorlíček „nebyl na hranicích usmrcen, nepochybně by byl stíhán pro trestný čin opuštění republiky. Skutečnost, že byl … usmrcen, lze interpretovat tak, že byl nezákonně omezen na osobní svobodě, což je podle zákona nezbytný požadavek pro vyslovení soudní rehabilitace.“

Jiří Vorlíček je prvním, kdo byl rehabilitován v souvislosti s usmrcením elektrickým proudem v EDZ.

 

Otázky a odpovědi k případu Jiřího Vorlíčka:

Otázka:

Je shora zmíněný rozkaz generála Ludvíka Hlavačky veřejně dostupný?

Odpověď:

Ano. Viz https://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekty/usmrceni-hranice/dokumenty/rozkaz-0090-1953.pdf.)

Otázka:

Jaký je vlastně význam soudní rehabilitace?

Odpověď:

Je to morální satisfakce pro ty, kteří byli protiprávně zbaveni osobní svobody nebo majetku. Znamená to uznání, že stát a jeho představitelé způsobili poškozenému křivdu.

Otázka:

Byli už rehabilitováni i jiní, kteří byli usmrceni na československých hranicích jinými způsoby?

Odpověď:

Ano. V roce 2017 byl rehabilitován Hartmut Tautz (1968-1986), který byl roztrhán pohraničními psy. V roce 2020 byl rehabilitován Gerhard Schmidt (1939-1977), jenž byl před zraky své rodiny zastřelen.

Otázka:

Má Jiří Vorlíček nějaké žijící příbuzné?

Odpověď:

Ano, má mladší sestru.

Otázka:

Může pozůstalá sestra požádat o odškodnění?

Odpověď:

Ano, podle zákona č. 119/1990 Sb. má nárok na „přiměřené hmotné odškodnění“.

Otázka:

Kolik toto odškodnění konkrétně činí?

Odpověď:

Podle § 23 odst. 1 písm. a), c) zákona č. 119/1990 Sb. se odškodnění skládá ze tří různých položek a činí celkem 303 Kč (83 + 20 + 200).

Otázka:

Není takhle nízké odškodnění spíše výsměchem pro pozůstalé obětí?

Odpověď:

Podle Ministerstva spravedlnosti ČR je odškodnění sice nízké, ale rozhodně se s tím – alespoň prozatím – nebude nic dělat.

  • L. Müller
Jak se Vám líbil článek?
(Visited 56 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *