Zpěvák Jaroslav Hutka (nar. 1947) se narodil v Olomouci, kde žil se svým otcem Miloslavem (1912-1986), maminkou Hildegardou (1917-2007), sestrou Miloslavou (nar. 1938, nyní provdanou Opletalovou) a bratrem Lubomírem (1941-2002).
Rodiče měli dům v Pavelčákově ulici (nedaleko okresního soudu). V něm měli i obchod s nábytkem. V roce 1949 však byl obchod znárodněn a v roce 1952 byla rodina z domu násilně vystěhována.
Akce proběhla rychle. Před dům Hutkových přijelo vojenské vozidlo s asi sedmi vojáky. Ti jim pomohli naložit jejich věci na nákladní automobil a odvezli je do obce Bouzov (vzdálené cca 40 km) na místní policejní stanici, kde byla pětičlenné rodině vyčleněna jedna místnost s malou kuchyňkou; suchý záchod byl na chodbě.
Otec byl následně bezpečnostními orgány zařazen do seznamu BL („bývalých lidí“) v kategorii I., kam patřili „bývalí představitelé velkoburžoazie“ a rovněž „jejich rodinní příslušníci, mají-li nepřátelský poměr k lidově demokratickému zřízení“.
Státní orgány považovaly všechny tyto postupy a metody za správné.
Ve čtvrtek 11. 4. 2019 však senát Okresního soudu v Olomouci pod vedením Mgr. Petra Sušila rozhodl, že členové rodiny „byli nezákonně omezeni na osobní svobodě a zbaveni části svého majetku tím, že byli dne 22. 12. 1952 násilně vystěhováni ze svého domova v Olomouci“.
Soud tak po více než 66 letech popsal skutečný stav věcí a uznal nezákonnost tehdejšího počínání vůči celé rodině Hutkových.+
V odůvodnění soud mj. odkázal na nález Ústavního soudu, kde se praví: „Záměrům rehabilitace nelze bránit pozitivněprávním dogmatismem při výkladu právních norem. Ustanovení rehabilitačních předpisů je právě s ohledem na jejich smysl a účel zapotřebí interpretovat extenzivně ve prospěch postižených osob. Na rozdíl od restitucí majetku takový výklad nemůže vést k nepřípustným zásahům do práv jiných osob.“++
+ Rozhodnutí ze dne 11. 4. 2019 se bezprostředně týká Jaroslavových rodičů a sourozenců. Jaroslav byl obdobně rehabilitován již 3. 9. 2018.
++ Nález ze dne 12. 3. 2001 sp. zn. II. ÚS 187/2000 ve věci svědka Jehovova Jana Marešky.
L. MULLER
Podobné články:
Tento článek byl publikován administrátorem blogu Vox Populi. Jméno autora najdete na konci článku. Texty publikované na tomto blogu jsou osobními názory autorů a nemusí vyjadřovat názory redakce, mohou být dokonce s redakčními názory v opozici. Nicméně zde chceme dávat příležitost širokému politickému i společenskému spektru osobních vyjádření, která mohou být podnětem k zajímavé diskusi. Články publikované administrátorem pocházejí ze zaslaných příspěvků na redakci PP a nebyly k publikaci na Pravém prostoru přijaty. Pokud chcete na tomto portále založit vlastní blog a stát se tak redaktorem Vox Populi, klikněte v hlavním vrchním menu pod logem na záložku ZALOŽIT NOVÝ BLOG. Můžete pak přidávat vlastní články sami a stát se tak tvůrci zajímavého názorového svobodného portálu bez cenzury. Zde je nápověda jak na to.