SOUD ŘEŠIL BRUTÁLNÍ VRAŽDU SPÁCHANOU NA STÁTNÍ HRANICI PŘED 72 LETY

Napsal
Sdílet článek

Okresní soud v Domažlicích se dne 16. 12. 2021 zabýval otřesnou vraždou, k níž došlo před 72 lety na československo-západoněmecké hranici. Vrazi ale před soudem nestáli.

Dne 22. 10. 1949 pracoval západoněmecký občan Franz Stauber (nar. 1919) spolu s dalšími lesními dělníky na bavorské straně státní hranice. Podle názoru pohraniční hlídky se však Stauber dostal na území Československa.

Proto ho hlídka asi 2 metry od státní hranice zadržela a chtěla ho odvést na stanici do Maxova. Stauber měl u sebe několik drobných bankovek, ozbrojen nebyl.

Stauber se zdráhal s hlídkou jít. Pohraničníci ho k tomu donutili. Po chvíli se jim ale vytrhl a začal utíkat ke státní hranici. Jindřich Slavík, čekatel SNB, se za ním chtěl rozběhnout. Svobodník SNB Stanislav Vosáhlo mu to zakázal a ze vzdálenosti asi 20 metrů vystřílel do Staubera celý zásobník ze samopalu, celkem 40 ran.

Stauber přesto běžel dál. Vosáhlo proto přikázal Slavíkovi, aby i on střílel. Slavík vystřelil 2 krátké dávky ze samopalu, po kterých Stauber padl, ale i potom se odstrkoval nohama a sunul se do lesa. Hlídka k Stauberovi přiběhla, Vosáhlo vytáhl služební pistoli a z necelých 2 metrů vypálil do ležícího Staubera celý zásobník – celkem 8 ran. Nato Stauber okamžitě zemřel.

Stauberovo zastřelení vyšetřoval velitel roty. Případ zhodnotil jako „správný zákrok ve službě, přesto, že člen hlídky Slavík ve své výpovědi uvádí, že oznámil veliteli roty strš. Sklenářovi, jak Vosáhlo Staubera dobil“. V roce 1954 bylo vyšetřování obnoveno, ale nikdo odsouzen nebyl. (Další podrobnosti viz https://www.abscr.cz/archivalie/pripad-stauber/.)

K věci se vrátil 16. 12. 2021 senát Okresního soudu v Domažlicích pod vedením Mgr. Milana Andrle. Ale ne proto, aby soudil vrahy. Posuzoval, zda se na Staubera jakožto oběť vraždy vztahuje zákon o soudní rehabilitaci č. 119/1990 Sb. A dospěl k závěru, že ano.

Co to prakticky znamená?

Český stát tak konečně po 72 letech poskytl poškozené německé rodině morální satisfakci. Rozhodnutí bude zasláno Stauberově dceři Theresii, nyní provdané Lotter. Ta bydlí ve Weidingu v Německu. Když byl její, tehdy třicetiletý otec zavražděn, bylo jí 7 měsíců.

  • L. Müller
5/5 - (1 vote)
(Visited 77 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *