Soudce Lněnička byl za své vyjádření v kauze Lukáše Nečesaného potrestán

Napsal
Sdílet článek

Dne 14. 8. 2019 odpověděl předseda Nejvyššího soudu prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D. na podnět Spolku Šalamoun ve věci ústních a písemných vyjádření předsedy senátu Vrchního soudu v Praze JUDr. Jiřího Lněničky v kauze Lukáše Nečesaného. V odpovědi uvedl, že celou situaci pečlivě prověřil, vyhodnotil a rozhodl se soudci Lněničkovi udělit výtku.

S ohledem na závažnost celé věci, odpověď předsedy Nejvyššího soudu v plném znění zveřejňujeme zde:http://spoleksalamoun.com/sys/galerie-download/vytka-samal-lnenicka.pdf

Zcela akcentujeme závěry předsedy Nejvyššího soudu prof. JUDr. Pavla Šámala, Ph.D.:


„uvedená vyjádření narušila důstojnost soudcovské funkce, dobrou pověst justice a jejich důvěru ze strany veřejnosti

či

„nevhodná a necitlivá vyjádření soudce Lněničky zahrnovala také rozhodovací procesy a postupy jednání Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, krajského soudu a zástupců dalších právnických profesí angažovaných v této trestní věci, stran a dalších účastníků řízení

a konečně

za klíčový je nicméně nutno považovat nevhodný způsob, jakým skutečnost JUDr. Lněnička opakovaně vyjadřoval“

Udělení výtky soudci ze strany předsedy Nejvyššího soudu prof. JUDr. Pavla Šámala, Ph.D. je věc zcela ojedinělá a naprosto unikátní. Spolek Šalamoun oceňuje nejen postup předsedy Nejvyššího soudu, ale i sebereflexi nad naprosto bezprecedentním postupem předsedy senátu Vrchního soudu v Praze JUDr. Jiřího Lněničky.

V nedávné době opět předseda senátu Vrchního soudu v Praze JUDr. Jiří Lněnička a opět způsobem zcela nevídaným změnil u obžalovaného L.T. výměru jeho trestu za pokus o vraždu ze 7 let odnětí svobody na trest podmíněný. A to při stejné právní kvalifikaci, stejném skutkovém ději, stejné důkazní situaci a bez provedení jakéhokoliv z důkazů ze strany Vrchního soudu.

Z našeho pohledu skutečnost, že Vrchní soud tak zásadně změní výměru trestu značí, že se JUDr. Lněnička doslova „utrhl ze řetězu“. A pokládáme si otázku – má tento soudce, který nechová úctu ke svým kolegům a vydává podobná „překvapivá“ usnesení, je vůbec způsobilý nosit talár?

  • Václav Peričevič, místopředseda Spolku Šalamoun
4/5 - (2 votes)
(Visited 331 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *