Soudy (moje JÁ)

Napsal
Sdílet článek

Soudy- soudci . Nebojte, nebudu psát o tom co, kdo a kdy někdo provedl a jak byl soudem potrestán a (jistě spravedlivě) odsouzen. A nebo (ač zjevně vinen) nepotrestán a neodsouzen. My se můžeme jen divit, nikoliv však toto nějak ovlivnit. Nejsme povoláním – soudci.

Jenže i já (a vy jistě také) soudím, aniž bych měla nějaké právnické vzdělání. MOJE soudí. Tu potvůrku, to moje já, jsem časem zkrotila. Zkrotila? V podstatě krotím stále.

Jiný člověk dělá něco, myslí si něco, řekne něco, reaguje jinak, než vy. Nebo než očekáváte. A hned soudíte – odsoudíte. Jak to mohl udělat, co si vůbec myslí, to je bl..c , de..l. Tak já bych nikdy nereagoval, to bych nikdy já neuděl. Už se s ním nebudu bavit, nebudu stýkat a korunu tomu dám, když se rozhodnu mu to pěkně osolit – budu mu škodit. Soudící JÁ ve vás vyhrálo!

Uvedu jeden obyčejný příklad. Nemohu se osobně zúčastnit oslavy narozenin blízké osoby a pověřím předáním dárku, kde je přiloženo i mé blahopřání, kamarádku. Očekávám obratem nějaký dík po telefonu nebo alespoň SMS.Očekává to i moje JÁ. Vždy připraveno, vyskočí okamžitě jako čertík z krabičky, viklá mě a vnáší pochyby do mého dobrého a upřímného skutku.

– A proč ne dík hned?

– A proč SMS ne hned?

– A naštvi se , zlob se , odsuď!

Přesně o tohle tomu mému JÁ jde – odsuď a hned! Vymaž toho nevděčníka ze své přízně, ze svého telefonu, ze své mysli.

A víš co, TY MOJE JÁ, udělám? Nenaštvu se, nezlobím se, neodsoudím. A víš proč? Protože když někoho obdaruji, tak proto, že ho mám ráda, že to chci udělat. Chci, aby měl radost. To je pro mě důležité, prioritní. A reakci nechám na něm.

Druhý den mi zvoní telefon a obdarovaný poděkuje, dárek se líbil, udělala jsem mému blízkému radost. Ještě větší radost a pohlazeníčko (byť jen po telefonu) je to pro mě.

– Tak, moje , to koukáš, co? Vím, že to na mě budeš do nekonečna zkoušet.

Snažím se řídit (čím jsem starší tím častěji) tím a klidně vám to prozradím:

Nesuď, abys nebyl souzen.

MAJKA DUBOVÁ

(Visited 157 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *