Speciální časy nákupů důchodce od nákazy víc neochrání

Napsal
Sdílet článek

Je mi jasné, že mne nyní spousta důchodců slovně “ukamenuje”, ale, prosím, zkuste se zamyslet. Vláda nejprve zavedla hodiny jen pro důchodce od 10 do 12 hodin. Pak to přes noc změnila na 7 až 9 hodin (u nás dnes ještě visel na obchodě čas 10-12). Připomínám, že v tyto hodiny mohou do obchodů a lékáren jen  lidé nad 65 let. Nicméně důchodci mohou do obchodu i kdykoli jindy, jen se jim to prý nedoporučuje.

Včera jsem v televizi viděla záběry z jakéhosi supermarketu v době, vyhrazené pro důchodce, vypadalo to jako hemžení v čase předvánočním. Plné parkoviště aut a obchod doslova narvaný lidmi. Jakýsi zaměstnanec obchodu poznamenal, že předtím tam bylo lidí nepoměrně méně.  Až důchodci, chodící po obchodě často po dvojicích, obchod značně zaplnili. O podobných zkušenostech jsem se doslechla i jinde a psalo se o nich třeba i zde.

Čím má tedy tento čas jen pro důchodce starším lidem napomoci? Rozhodně ne eliminaci sociálních kontaktů, aby se vyhnuli koronaviru. Vždyť nakazit se můžete od kohokoli, jak dítěte, tak člověka produktivního věku nebo důchodce. Každý, kdo má koronavirus je přenašečem. Takže vážení důchodci, využíváte-li  čistě časy pro vás určené, před ničím vás to nechrání. Naopak, sejde se vás mnohem víc na jednom místě a máte tak mnohem větší šanci se nakazit.

Také bych měla připomínku k zvoleným časům, kdy do obchodů nesmí nikdo pod 65 let. Nově zvolený čas 7-9 hodin poškodí  některé pracující. A to ty, kteří chodí do práce na 8 hod. a mají ve zvyku si cestou do práce kupovat svačinu či oběd. Nemají-li  závodní kantýnu či jídelnu nebo alespoň obchod nedaleko pracoviště, kam si mohou odskočit nakoupit poté, co “naběhne” jejich čas, budou mít s nákupem svačiny či oběda do práce docela problém. Stejně tak lidé, vracející se z noční, kteří jsou zvyklí si cestou nakoupit. Nyní si prostě nakoupit cestou z práce nemohou. Proč není čas jen pro důchodce určen třeba na 8-10 hodin? 

Vždyť důchodci nemají nijak omezen čas pro nákupy, ten je omezen jen pro ostatní. A mnozí důchodci na to již přišli, což jsem dnes sama zjistila. Ráno jsem zvyklá nakupovat už po 6. hodině, kdy u nás vesnická samoobsluha otevírá. Mimo několika dalších lidí nedůchodového věku tam byly nakupovat i dvě důchodkyně, které v obchodě vídávám v tuto dobu často. Je jim dost přes 70 a v pohodě si mohly podobně, jako my ostatní, nakoupit i takto brzy ráno, v klidu, bez front a plného obchodu, ve kterém prý bylo o den dřív v čase pro důchodce docela narváno.

Velmi kvituji to, že mnohé obce, včetně naší, zavedly donášku nákupů důchodcům až do domu, pokud si to přejí. Důchodcům se mnohde vozí také obědy, léky a cokoli dalšího, co potřebují. A to je zcela v pořádku, v této speciální službě pro seniory 65+ smysl vidím. Už ne tak v nějakých speciálních časech, kdy do obchodu nesmí nikdo jiný, než důchodci. Důchodci jsou totiž stejně nakažliví a to o to víc, že se jich v tom čase pro ně speciálně určeném, narve plný obchod. Mimo časy pro důchodce už tak narváno není a pokud ano, tak už je celkem jedno, jestli nakupujete v davu starých, mladých nebo věkově smíšeném. Dnes už stejně musí každý do obchodu v roušce a většina z nás, kdo jsme dnes nakupovali, měla i chirurgické rukavice. Takže šance se nakazit není v “mimodůchodcovské” časy o nic větší.

Jako mnohem lepší  bych viděla třeba nařízení, aby do obchodu nechodily celé rodiny, ale aby nakupoval vždy jen jeden pro celou domácnost. To se mi zdá efektivnější. A podobná nařízení jsou i v jiných státech, kde panuje koronavirová epidemie.

Zavedení časů pro důchodce tedy nijak neeliminuje možnost nákazy, naopak, vzhledem k tomu, že si mnoho důchodců myslí, že si mohou nakoupit jen v uvedenou dobu, budou obrázky plných supermarketů v době určené jen pro důchodce každodenní realitou. O co více lidí se v obchodě sejde, o to déle tam i zůstanou. Jak jsem dnes sama v čase, který není určen pro důchodce viděla, tak někteří důchodci už po prvním dni v doslova narvaném obchodě začínají chodit i mimo pro ně určené časy, protože prostě mohou.

Mimochodem, nepomohlo by mnohem víc třeba posílení možností online nákupů potravin? Já sama mám ve zvyku dělat velké nákupy potravin online už několik let. Nyní je však takřka nemožné sehnat termín, jak jsou tyto společnosti vytíženy. Nevyřešila by se tak mnohem lépe problematika přeplněných obchodů, než zaváděním časů jen pro důchodce? Vždyť online nákupů, které chrání před nákazou nejlépe, mohou využívat jak důchodci, tak my ostatní. Ale nad tím by se asi měly zamyslet především obchodní řetězce, které by mohly flexibilně tuto službu posílit nebo ty, co ji zatím nenabízí, zavést. A v obchodech by pak bylo mnohem méně lidí, což by byla výhoda pro ty, co nakupovat online neumí nebo prostě nechtějí. A ti, kdo si nakoupí online, by v kamenných obchodech dokupovali občas jen to nejnutnější, takže by se tam dlouho nezdrželi.

Každopádně, čas určený pro důchodce se mi ve finále nijak vstřícný k důchodcům nejeví. Bude-li  jich najednou velký počet v jednom obchodě, zdrží se tam déle a hůře se budou vyhýbat vzájemné interakci.

A na závěr připomínám, že sedmdesátník s koronavirem je nakažlivý úplně stejně, jako padesátník, třicátník, puberťák či třeba malé dítě. Z tohoto pohledu se tedy jeví čas jen pro důchodce docela nesmyslným. Nákupem jen mezi svými vrstevníky hrozbu nákazy nijak nesnížíte.

 

 

 

 

(Visited 106 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *