Sváteční den

Napsal
Sdílet článek

Začíná nový školní rok.

Pro prvňáčky nová, zatím neznámá, a poměrně dlouhá, etapa jejich života. Sváteční den! Ale nejen pro ty malé holčičky a kluky, ale sváteční den i pro jejich rodiče. Událost – jedinečná, neopakovatelná – první školní den!

Děti se těší? Děti se netěší? Jak které, a jak kde se doma o škole mluví. Pozitivně – třeba: naučíš se, budeš umět, což je takové – budeš už velký a důležitý. Negativně – třeba: počkej, začne ti režim! (Promiňte rodičové, ale ten už váš potomek má znát a dodržovat, nemyslíte?)

Vy , tatínku a maminko, sami víte nejlépe jak to u vás je.

Docela velkou výhodu (no, možná, teď mě napadlo, i snad někde nevýhodu) má prvňáček jako mladší sourozenec už staršího školáka nebo školáků. Šestileté – sedmileté dítě už tedy ví o co půjde.

Nesmírně důležitá je docházka do mateřské školy, alespoň poslední rok – být předškolákem. A, na to nesmím zapomenout, je paní učitelka v první třídě, nejlépe stejná po celý první stupeň. I když já si, a to už je dávno, vzpomínám na pana učitele. Starý, holohlavý pán, hrál na housle a byl nesmírně hodný, spravedlivý, laskavý – no prostě učitel s velkým U. A naučil! V dalších ročnících už nás neučil. Měli jsme jen učitelku – s malým „u“ spíš „u“. Ale jak se říká, co tě nezabije to tě posílí.

Paní učitelka v první třídě by měla být taková trochu máma (na prvním stupni je učitelů – mužů – minimum). Naše děti měly štěstí na takové „mámy“, které jim školu nezprotivily, naopak, vystudovaly vše co chtěly a dařilo se jim. Vzdělání jednotlivců, vzdělanost národa, je velmi důležitá investice. Jak rodičů, tak státu.

A ještě na závěr. Babičko, dědečku, doprovodíte i vy své vnouče při jeho prvním dnu ve škole?

Jsou rodiče, kteří si toto pro svoji ratolest přejí – i babi, i děda. Jsou však i rodiče, kteří tento moment, ne že by chtěli prarodičům odepřít, ale chtějí si „událost“ užít jen sami. Není to nic proti něčemu. Jen dohoda.

Tak, prťata, pardon, od druhého září, školáci. Ať se vám daří, líbí.

P. S. A nejen v tento sváteční den.

  • MAJKA DUBOVÁ
(Visited 75 times, 1 visits today)
Sdílet článek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *