Švédsko: Araba, který provedl bombový i žhářský útok, odmítl soud vyhostit

Napsal
Sdílet článek

Asi už tato informace nikoho moc neudiví. Ostatně, k podobným rozsudkům vzhledem ke krimigarntům dochází po celé EU takřka denně. A Švédsko už odmítlo deportovat i recidivisty, násilníky nebo vrahy. Bombový útok a žhářství pak jsou dnes ve Švédsku jen zanedbatelný kriminální delikt, neboť k nim dochází dnes a denně. Často se stane, že během jediné noci dojde k několika bombovým útokům a případům žhářství.

Prokurátor Jacob Tunborg chce vyhostit Aisse Lyousri, 23letého marockého občana opakovaně usvědčeného ze závažného trestného činu, ale okresní soud ve Skaraborgu vyhoštění odmítá. Třiadvacetiletý Arab stojí mimo jiné za granátovým útokem na pizzerii v Göteborgu a žhářským útokem na restauraci v Mariestadu. Soudní dvůr má za to, že neexistuje žádný “výjimečný důvod” pro jeho vyhoštění.

V noci 9. března tohoto roku, probudil obyvatele na Kungsgatan v Mariestadu hlasitý výbuch a kvílení alarmu. Gril-restaurant v přízemí jednoho z domů v ulici byl v plamenech. Pětapadesátiletá žena, která bydlí těsně nad grilem, vyhlížela z okna a viděla venku jen kouř.

“Viděla jsem, že dveře od restaurace hoří a  jsou dokořán. Už jsem nikoho neviděla, nikdo jiný tam nebyl,” říká. Žena alespoň vyfotila ohnivé peklo zevnitř dvora (viz titulek).

Většina obyvatel domu se dokázala dostat z domovů sama, ale 85leté ženě, která  žije na v patře nad ohněm zpustošenou restaurací, museli pomoci hasiči dostat se do bezpečí. Díky rychlé reakci hasičů byl požár rychle pod kontrolou a nikdo nebyl vážně zraněn. O život nakonec přišla jen kočka, která musela být vzhledem ke špatném stavu utracena.

Na začátku června tohoto roku byli zatčeni dva maročtí státní příslušníci pro podezření ze založení požáru. Jedním z nich je 28letý muž s čistým trestním rejstříkem. Druhým je třiadvacetiletý Aissa Lyousri, který byl již dříve usvědčen mimo jiné z loňského granátového útoku na pizzerii na Prinsgatanu v Göteborgu.

Pizzerie po granátovém útoku

Útok granátem provedl 23letý vetřelec spolu s dalšími třemi Araby, z nichž jeden je invazista ze Sýrie. Motiv útoku granátem nebyl nikdy zjištěn, ani žádná spojitost mezi útočníky a pizzerií a jejím majitelem. Dva týdny po zatčení dvou Maročanů byl zatčen třetí muž, 47letý kurdský majitel gril-restaurantu. Kurd je podezřelý z podněcování ke žhářství, pravděpodobně se snažil získat peníze z pojištění.

Prokurátor Jacob Tunborg žádá, aby oba maročtí vetřelci, kteří nejsou švédskými občany, byli ze Švédska vyhoštěni bez časového omezení. Ale radní Ann-Christin Andersson a porotci Eva Birath, Karl Gustavsson a Tommy Snögren u okresního soudu s prokurátorem nesouhlasili a vyhoštění vetřelců zamítli.

“V celkovém hodnocení okresní soud shledává, že i přes závažné a opakované trestné činnosti, neexistují žádné zvláštní důvody pro vyhoštění Aissa Lyousri,” napsali ve svém rozsudku. Důvodem je, že Aissa Lyousri žil ve Švédsku dlouho a také tam má dvě děti. Za žhářství však byl odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení.

Podle soudu by neměl být deportován ani druhý Maročan, který přišel do Švédska v roce 2016. Důvodem je mimo jiné to, že se osmadvacetiletý Arab kromě žhářství ve Švédsku  nedopustil žádných závažnějších zločinů. Kromě toho má ženu a děti ve Švédsku. Osmadvacetiletý muž byl za žhářství odsouzen ke čtyřem letům vězení.

Sedmačtyřicetiletý majitel grilu je Kurd, který přišel do Švédska z Iráku v roce 2007. Od roku 2013 je švédským občanem, proto nemůže být vyhoštěn. Soud ho odsoudil ke čtyřem letům vězení za podněcování ke žhářství.

Takže jak vidíte, tak pro zabránění deportaci úplně stačí mít ve Švédsku manželku a děti. A je celkem jedno, zda budou místní nebo zda se jedná o importované krajanky vetřelců. Nicméně podle předchozích kauz, za které také nedošlo k deportacím, si soud i v případě, kdy zde nefiguruje žádná rodina, nějakou tu záminku k tomu, aby nemusel vetřelce deportovat, vždy najde.

Ostatně, v posledních letech se právě ve Švédsku, ale třeba i v Německu rozdávají občanství jako na běžícím pásu. A nového švédského občana už nemohou vyhostit ani za mnohonásobnou vraždu…

(Visited 139 times, 1 visits today)
Sdílet článek

One comment

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *